Қазақстан Республикасының Конституциясы мен мемлекеттік рәміздерінің негіздерін білуге арналған республикалық олимпиада

2022 жылғы 22 қазанда Е.А. Бөкетов атындағы Қарағанды университетінің базасында онлайн форматта Қарағанды қаласының жоғары оқу орындарының студенттері мен әскери бөлімдерінің әскери қызметшілері үшін жастар ісі жөніндегі комитеттің заң факультетімен бірлесіп ұйымдастырған Қазақстан Республикасының Конституциясы мен мемлекеттік рәміздерінің негіздерін білуге арналған жыл сайынғы республикалық Олимпиадасы өтті. Айта кеуге тұратын жайт, бұл іс-шараның рейтингі жылдан жылға артып келеді. Қазіргі уақытта әртүрлі жоғары оқу орындарының өкілдері олимпиадаға қатысып қана қоймай, үздіктердің үздігі атануға бар күшін салуда.

Олимпиада Қазақстан Республикасының Елтаңбасын, Туын, Әнұранын жастар арасында ұлағаттау және насихаттау, мемлекеттік рәміздерге деген мақтаныш пен құрмет сезімін тәрбиелеу, жастардың құқықтық сауаттылығын арттыру, студент жастарды құқықтық мәдениеттің құндылықтарымен таныстыру, жастардың зияткерлік және шығармашылық дамуына жағдай жасау, патриотизм сезімін және белсенді азаматтық ұстанымды қалыптастыру мақсатында өткізіледі.

Биыл қатысушылардың географиясы едәуір кеңейіп, еліміздің әртүрлі ЖОО-ларынан он бес команда қатысты.

1 Е. А. Бөкетов атындағы Қарағанды университеті “Құқықтанушылар”.

2 “Алға” Рудный индустриалды институты.

3 Абай Мырзахметов атындағы Көкшетау университеті, “Әділет”.

4 “NonStop” Гуманитарлық-Техникалық Академиясы.

5 КЕАҚ Шоқан уалиханов атындағы Көкшетау университеті, “Көкше қырандары”

6 Х. Досмұхамедов атындағы Атырау университеті, “Заң күші”.

7 Қазтұтынуодағы Қарағанды университеті, “Алаштың қыздары”

8 Каспий қоғамдық университеті, “Әділет – КОУ” командасы.

9 “Болашақ-Құқық қорғаушылар “(“Bolashaq” Академиясы, Қарағанды).

1. БҚО, Орал Қазақстан инновациялық және телекоммуникациялық жүйелер университеті “құқық қорғаушылар”.

11.Агротехникалық университеті. С. Сейфулина “Әділет-ҚазАТУ”.

Олимпиада 3 кезеңде өткізілді:

1 тур. – тұсаукесерлер мен бірінші мәселе бойынша, барлық командалар қатысады.

1995 жылғы ҚР Конституциясын қабылдаудың мақсаты мен міндеттері (дамыған елдердің конституцияларымен салыстыру).

2 тур. – екінші мәселе бойынша презентациялар мен баяндамалар, барлық командалар қатысады.

ҚР Конституциясында 27-баптың 2-тармағында “Балаларға қамқорлық жасау және оларды тәрбиелеу ата-аналардың табиғи құқығы мен міндеті” бекітіледі. Сіз бұл ережеге қандай түсінік берер едіңіз.

3 тур. – үшінші мәселе бойынша, презентациялар мен сөз сөйлеулерге барлық командалар қатысады.

Күнделікті өмірде мемлекеттік рәміздерді қолданудың мәселелері мен шешімдері.

Біздің академияның атынан “Құқық қорғаушылар” және “Ecvitas” командалары қатысты. Екі команда да, орыс бөлімшесінде 11 команда арасында, қазақ бөлімшесінде 15 команда арасында жүлделі 2 орынға ие болды. Бір академияның студенттері үшін көшбасшылық орындарға ие болу-бұл олардың, студенттердің ғана емес, олардың жетекшілері – доцент Садықова Көкеш Кәріғұлқызы, аға оқытушы Отыншиева Гүлім Қожахмтқызының да үлкен жетістігі. Бұл үшін оларға ерекше рахмет айтамыз және лайықты студенттерді даярлауда шығармашылық табыстар тілейміз.

Біздің академияның атынан екі команда қатысты:

Орыс тілінде оқытатын команда – “Құқық қорғаушылар”

Гартман Зинаида-команда капитаны

Оразкенов Әмірхан, Гиберт Ксения-команда мүшелері

Жетекшісі-доцент Садықова Көкеш Кәрігұлқызы

Мемлекеттік тілде оқытатын команда – “Aequitas (Эквитас)”

Қожахметов Марлен-команда капитаны

Сламбек Даниял және Орынбай Лашын-команда мүшелері

Жетекші-аға оқытушы. Отыншиева Гүлім Қожахметова.

Біздің командалардың капитандары Қожахметова Марлен (4 курс) және Гартман Зинаиданы (2 курс) ерекше атап өткім келеді. Бұлар құрметті қазылар алқасының жоғары біліктілігі, пәнді жақсы білуі және өз ойларын нақты және анық, ең бастысы дәлелді түрде жеткізе білуі үшін ерекше атап өткен студенттер. Бірақ қалған балалар да шеттеп қалған жоқ, олар біздің академияда қандай студенттер оқитынын жақсы жағынан көрсете алды.

Жылдан жылға заң студенттері осы олимпиадаға ең белсенділер ретінде қатысады және дәл қазір біздің балаларымыздың кәсіби және моральдық тұрғыдан қалай өскені байқалады. Олар үлкен эрудициямен, әдемі сөйлеу қабілетімен және жеңіске деген үлкен желпінісімен ерекшеленді, мұндай балаларды академиямыз батыл түрде мақтан тұта алады.

Қаладағы түрлі жоғары оқу орындарының өкілдері мен Аманат жастар қанатының мүшелері арасында қазылар алқасының мүшесі және Олимпиадаға тікелей қатысатын кафедра меңгерушісі ретінде, академиямыздың абыройын түсірмейтін және толық табандылықпен әрекет ететін студенттеріміз үшін әрқашан алаңдайтындығымнан ерекше қуаныштымын.

Олимпиаданы ұйымдастырушыларға рахмет айта отырып студенттерімізге: “ЖАРАЙСЫҢДАР ЗАҢГЕРЛЕР, ОСЫНДАЙ ҰСТАНЫМДА БОЛЫҢДАР !!!», деп айтқым келеді.