Шет тілдері және мәдениетаралық коммуникация кафедрасының әдістемелік семинар-тренингі

Заманауи ақпараттық технологияларды дамытудағы және шет тілдерін өз бетінше үйренуге арналған зияткерлік бағдарламаларды әзірлеудегі соңғы жылдардағы жетістіктер, әрине, мұғалімді оқу процесінің орталық тұлғасы, оның тәжірибесі, біліктілігі мен кәсібилігі, өз жұмысына деген құштарлығы ретінде толықтай алмастыра алмайды. Осыған байланысты білім берудің өзекті мақсаттарына сәйкес келетін, оқу процесін қарқындатуға және оңтайландыруға бағытталған оқытудың инновациялық әдістемелерін әзірлеу – бұл педагогикалық және әлеуметтік міндет.Шет тілдері және мәдениетаралық коммуникация кафедрасының доценті Ан Е. Д. кафедрадағы әріптестеріне шет тілдерін оқытудың заманауи және қызықты әдістерінің бірі, атап айтқанда Г. А. Китайгородская әдісі бойынша практикалық семинар өткізді, оның негізінде шет тілдерін қарқынды оқытудың бірегей жүйесі, жеке тұлғаның және бүкіл ұжымның мүмкіндіктерін жандандыру Әдістеме авторының зерттеулеріне сәйкес шет тілін үйрену белгілі бір контексте зерттелген шет тілін қолдануды білдіреді. Оны қарқынды оқыту тұжырымдамасында бөтен тілдегі қарым-қатынасты ауызша, жазбаша түрде әлеуметтік-психологиялық тұрғыдан игеру қарастырылады. Бірінші практикалық сабақтан бастап, білім алушыларға “құрғақ” алфавитті оқып қана қоймай, шет тілінде сөйлесу ұсынылады, егер адам өзінің негізгі мақсатына, атап айтқанда, басқа тілдегі қарым-қатынасқа ұзақ және көп уақыт кетсе, оқудың мағынасы жоқ деуге болады.Қарқынды оқытудың арқасында шет тілін жедел игеру, жеке тұлғаны дамыту, оқытылатын топ мүшелерінің өзара әрекеттесуі жүреді. Китайгородская әдісі адам бірнеше ай ішінде шет тілін үйренеді деп айтпайды. Әдістің мәні : оқушы / студент қысқа уақыт ішінде бір-бірімен өзара әрекеттесу процесінде тілде түсіндіруді үйренуінде. Г.А. Китайгородскаяның шет тілдерін оқыту әдістемесі практикалық сабақта білім алушылардың өзара іс-қимылының бірегей психологиялық-педагогикалық тұжырымдамасы болып табылады. Оқушылар мен студенттер сабақта кез-келген өмірлік жағдайды айтып беруде шет тілінде жеңіліс табады. Ал бұл грамматика мен сөздерге толы іш пыстыратын әрекет емес, бұл топ ішіндегі диалог. Алдымен білім алушылар мұғалімнен кейін сөз тіркестерін қайталайды. Мұғалім суфлер рөлін атқарады. Мұғалімнен кейін ғана студент өз сөйлемдерін үйренген сөз тіркестерінің негізінде құрастырады. Яғни, алғашқы сабақтардан бастап оқушы сөйлей бастайды. Біздің тренингіміздің жетекшісі француз тіліндегі қысқа диалог мысалында қарқынды әдістеменің мәнін түсіндірді:

Bonjour! – Қайырлы күн!

Faison connaisance! – Танысайық!

Permettez-moi de me presenter!-Маған өзімді таныстыруға рұқсат етіңіз!

Je  m’appelle … – Менің атым …

Je suis ravi(e) de vous voir!- Мен сізді көргеніме қуаныштымын!

Әрі қарай, келесі диалогқа бір диалогпен жалғасады. Осылайша, сабақтарды құру алдыңғы материалды ұмытуға мүмкіндік бермейді. Сонымен қатар, грамматиканың барлық қабаттары көңілді және оңай сіңеді. Оқытудың негізі: топтық өзара әрекеттесу принципі, жеке қарым-қатынас принципі, оқу материалын және процестің өзін ойын түрінде ұйымдастыру принципі, оқу материалын және процестің өзін ұйымдастыруда шоғырлану принципі, жаттығулардың полифункционалдылық принципі. Зерттелетін тілді неғұрлым өнімді меңгеру осындай түрде орын алады. Жаттығулардың полифункционалдылық принципі оқу процесін ұйымдастырудың ерекшелігін көрсетеді. Мұнда дәстүрлі оқытудан айырмашылығы, тілдік материал мен сөйлеу әрекетін бір мезгілде және қатар меңгеру бар. Кез-келген жаттығу бірнеше тапсырманы орындайды. Жаттығулар бірдеңе айту үшін қандай да бір грамматикалық форманы қолдану керек, сондықтан бұл форманы лексикалық материалмен толтыру керек. Практикалық семинар-тренинг оның барлық қатысушылары үшін пайдалы болды. Жоғарыда айтылғандарды қорытындылай келе, тілді меңгеру бірінші кезекте практикалық мақсатқа ие болуы керек, бұл жоғарыда аталған барлық бес оқыту қағидаттарының сақталуымен қамтамасыз етіледі. Шет тілін үйрену әрқашан коммуникативті болуы керек.