Қазақстан Республикасындағы Алғыс айту күніне арналған “Алғыс айту — жан тектілігінің белгісі” диалог алаңы

“Bolashaq” академиясының студенттері Қазақстан Республикасындағы Алғыс айту күніне арналған “Алғыс айту — жан тектілігінің белгісі” атты диалог алаңына қатысты.

ИН-19-1 тобының студенті Горюнова Александра “1 наурыз – Алғыс айту күні” баяндамасымен сөз сөйледі.

1 наурызда Қазақстанда Алғыс айту күні атап өтіледі. Бұл күні біз көптен күткен көктемді қарсы алып қана қоймай, оған лайық әрбір адамға үлкен рахмет айтамыз. Биыл көктем бізге қармен, боранмен келді. Бір-екі күннің ішінде біздің облыста бір айдың мөлшерінде жауатындай қар жауды. Адамдар қаладан тыс жерге жұмысқа бара алмады, ал көбісі боран соғып, құтқару қызметін күтті. Кіреберістердің алдын қар бітеп тастағандықтан жедел жәрдем көліктері де шақыру орнына жете алмады. Ауа-райының қолайсыздығына байланысты жарақаттану күрт өсті және оннан астам адам әртүрлі ауырлықтағы аязға үсінді. Біздің елімізде бұл жағдай жыл сайын қайталанса да, биыл Алғыс айту күні қолайсыз ауа-райына сәйкес келді. Сондықтан ең бастысы-адам өмірін құтқаруға атсалысқандардың барлығына зор алғысымды білдіргім келеді. Барлық медицина қызметкерлері мен жол қызметі қызметкерлеріне үлкен рахмет! Сіздің жанқиярлығыңыз бен мейірімділігіңіз үшін рахмет. Сіздер-қазіргі заман Кейіпкерлерісіздер!

ИН-18-1 тобының студенті Шилец Данила алғыс сезіміне арналған баяндама жасады:

Алғыс айту-жанның тектілігінің белгісі. Басқа адамға шын жүректен ризашылық білдіретін адам ол адамға құрмет көрсетеді. Ризашылық сезімі логикалық зерттеулердің нәтижесі болып табылады, сондықтан адам тек өзіне қажет деп санайтындарға ғана ризашылығын сезінеді, яғни адамда міндет сезімі басым болады, ол адамда жылы эмоционалды көзқарасқа негізделеді, әйтпесе оны неге материалдық игілікке айналдырмайды?

Біреуге алғыс айту дұрыс болуы керек деп санамайтын адамның қылығы моральдық бола ала ма? Жоқ, керісінше, мұндай адам өзімшіл, меркантилді және пайдакүнем болады. Осыдан келіп біз жексұрындылық – жан тектілігінің белгісі емес екендігін көреміз.

ИН-19-1 тобының студенті Бычек Любовь диалог алаңы тақырыбы бойынша баяндама жасады:

МЕН ЖАРАТЫЛЫСҚА РАХМЕТ АЙТАМЫН.
ОСЫ ӨМІРГЕ КЕЛГЕНІМ ҮШІН, ЖӘНЕ ОЙ-АРМАНДАРЫМ ҮШІН
МЕН ӨМІР СҮРЕТІН БҰЛ ӘЛЕМ ҮШІН,
МЕН ЖАҚСЫ КӨРЕТІН АДАМДАР ҮШІН.

Адам өмірі – жаратылыстың сыйы. Оның ең басынан бастап барлық кезеңі ғажайып. Бірақ күнделікті өмірдегі қарбаласта адамдар бұндай ғажайып сыйды бағалап, одан ләззат ала алмауы мүмкін. Мұны түсінбестен, біз өмірдің өзі бізге берген сыйынан бас тартамыз. Адам-тірі жан, денесі де, жаны да, рухы да бар. Жан-адамның ішкі әлемі, ол сезінеді, дем алады, өмір сүреді. Адамның рухы-бұл біздің мінез-құлқымызды анықтай отырып, бізді іс-әрекетке итермелейтін сана. Адамға өмірлік тәжірибе алу үшін ұзақ уақыт қажет. В. А. Сухомлинскийдің: “Адам тек туылып қана қоймай, адам болу керек!» деген тамаша сөзі бар.

Алғыс айту-бұл адамдардың өміріндегі құндылық, өйткені алғыс алған адам рухани өседі.. Барлығына және бәріне ризашылықпен қараған адам үйлесімді өмір сүреді. Алғыс бәріне қажет, өйткені ол жердегі жақсылықтың мөлшерін арттырады. Алғыс айту әр түрлі жағдайларда, қиындықтарда, психологиялық жағдайларда болсын, жүзеге асырылады. Менің ойымша, ризашылық білдіретін адам альтруизм, жанқиярлық, мейірімділік сияқты қасиеттерге ие болуы керек. Өмірде біз осындай игі істерге тап болуымыз мүмкін. Мысал ретінде Л.Н. Толстойдың “Қарт ата мен немересі” ертегісін алуға болады. Адамға жақсылық жасау, алғыс айту бала кезінен бала кезінен бастап тек сөзбен ғана емес, істермен де үйретіледі. Өйткені, ризашылық білдіру-бұл сыйлық. Бізде үнемі болып тұратын өмірлік мысалдар мысалы, жол бойындағы қарияға көмек көрсететін бала; ханымға жол берген ер адам; өз жинақтарын қайырымдылыққа берген адам; өз өмірін құрбан етіп, басқа адамдарды құтқаратын сарбаз – мұның бәрі адамдардың тектілігі. Шын жүректен алғыс алсақ біз жағымсыздықтан арыламыз, жан тыныштығы мен бақытқа жетеміз. Жақын адамдарға алғыс сөздерін жай ғана олардың бар екендігі үшін айтыңыз. Жалпы, әр адамға өз өмірінде, ішінен де алғыс айту ұсынылады. Маргарет Митчелл жазғандай: “Өмір бізге одан күткен нәрсені беруге міндетті емес. Ол берген нәрсені алу керек және оған ризашылық білдіру керек, бұдан да жаман нәрсе болмағанына қуану керек.”.

Ин-19-1 тобының студенті Таймазова Седа Алғыс күніне арналған баяндама жасады.

“Алғыс айту – жанның тектілігінің белгісі” – аты аңызға айналған ақын Эзоптың сөздері. Олармен келіспеу мүмкін емес. Біреуден көмек ала отырып, біз жауап ретінде жасай алатын ең аз нәрсе – ризашылық білдіру. Кейбір нәрселер үшін шынайы және жылы сезімнен басқа ештеңемен төлеу мүмкін емес.

Мысалы, менің жарқын болашағым үшін ата-анамның жасаған барлық ісі үшін ризамын. Олар мені бағып-қағу үшін, ауырмауым үшін, жақсы оқуым үшін қаншама жағдайлар жасады, әлі де жасауда. Менің оларға деген алғысым шексіз. Бірақ бұл Мен үшін қаншалықты маңызды екенін өздері біледі.

Ризашылық сезімі бөтен адамдарға ғана қатысты болмауы керек. Бүгінгі күні үшін, туыстары мен достары үшін, өмірлік мүмкіндіктері үшін ризашылық білдіруге болады. Біз барлығымыз өмірдегі әртүрлі нәрселерден ләззат алуды және шынымен ризашылық білдіруді үйренуіміз керек, өйткені бұл бізді жақсы және бақытты адамдар етеді.

«Руханият» ҒЗО