Гуманитарлық цикл пәндері бойынша білім беру лекторийі

2020 жылдың 11 қарашасында “Руханият” ҒЗО “Bolashaq” академиясының кітапханасымен бірлесіп “Рухани Жаңғыру “мемлекеттік бағдарламасы аясында “Жаңа гуманитарлық білім. Қазақ тіліндегі 100 жаңа оқулық”жобасы бойынша саясаттану пәндері оқулықтарының талқылауын өткізді. Лекторийдің мақсаты: үздік әлемдік үлгілеріндегі гуманитарлық білімнің мемлекеттік тілдегі бағыттары бойынша студенттердің білім алуына жағдай жасау.

Міндеттері:

1. Студенттердің кәсіби дағдыларын арттыруға және гуманитарлық пәндер бойынша білім көкжиегін кеңейтуге ықпал ету.
  2. Электрондық ресурстармен студент жастардың тұрақты жұмысын ұйымдастыру: – https://ruh.kz – https://100kitap.kz

– https://openedu.ru / тегін курстардан өту үшін-білімді жүйелеу және жаңарту үшін” Bolashaq “академиясы сайтының” кітапхана ” бөлімімен жұмыс істеу

1. Заманауи ақпараттық орта жағдайында тұлғаның оқырман мәдениетін дамыту

Дәріс барысында “Bolashaq” Академиясының барлық білім беру бағдарламаларының студенттері келесі басылымдармен танысты: Джонатан Вольф “Саяси Философияға кіріспе ” (2015).

-Роберт Ф.Трагер “Дипломатия: коммуникация және халықаралық тәртіп негіздері” (2017 ЖЫЛ).

– “Әлемдік саясаттың жаһандануы. Халықаралық қатынастарға кіріспе”. Құрастырушылар: Джон Бэйлис, Патрисия Оуэнс және Стив Смит (2017).

Білім беру лекториясының қатысушылары осы оқулықтарды талқылауға белсенді қатысып, келесі сұрақтарға жауап беруге тырысты:

-Бүгінгі күнге дейін адамзатты толғандыратын өзекті мәселелер.

– Қазіргі қоғамның алдында қандай проблемалар тұр?

Халықаралық қатынастардағы дипломатияның рөлі?

“Құпия дипломатия”ұғымы нені білдіреді?

“Дипломаттар мен мемлекет басшылары одақтастары мен қарсыластарының ниеттері, мүдделері мен жоспарлары туралы не ойлайды?»

Зерттеудің теориялық және эмпирикалық әдістерінің негізінде не жатыр?

Джонатан Вольфтың “Саяси Философияға кіріспе” атты алғашқы басылымы 1996 жылы жарық көрді. Оқулықта табиғат, мемлекет, демократия, бостандық және меншік сияқты саяси ғылымдарды зерттеу саласын анықтайтын мәселелер қарастырылған, олар адамзатты бұрыннан мазалаған және әлі де өзекті.

Кітапта Платон мен Аристотель сияқты ежелгі грек философтарының, сондай-ақ Гоббс, Локк, Руссо, Бентам, Юм, Милль, Ролс және Нозик сияқты қазіргі ойшылдардың көзқарастары талданады.

Қазіргі қоғам мен мемлекеттің әйелдер құқығы, нәсілдік дискриминация, позитивті дискриминация және болашақ ұрпақтың құқықтары сияқты қазіргі проблемалары егжей-тегжейлі қарастырылады.Басылым университет студенттеріне арналған, материал қол жетімді тілде ұсынылған және мазмұны қызықты.

Роберт Ф. Трагер-Лос-Анджелес Калифорния университетінің саясаттану профессоры. Оның еңбектері “American Political Science Review”, “American Journal of Political Science”, “Journal of Politics”, “International Organization, International Security” және “Security Studies”сияқты американдық журналдарда жарияланды.Роберт Ф.Трагердің “Дипломатия: коммуникация және халықаралық тәртіп негіздері” курсы әлемдік оқиғаларды тарихи және эмпирикалық талдаумен таныстырады.

Курстың мақсаты – дипломатияға шолу. Бұл басылымда дипломатияның барлық спектрі кеңінен қамтылған. Тарихи маңызды тұлғалардың бай дипломатиялық тәжірибесін пайдалану кезінде дипломатиялық өнердің қыр-сыры, дипломатияның әртүрлі әдістері мен әдістері, әлемнің әртүрлі елдерінің дипломатиясына тән ерекшеліктер ашылады. Видеолекциялар бойынша жасалған кітапты дайындау кезінде шетелдік авторлардың көптеген зерттеулері, дипломаттар мен саясаткерлердің мемуарлары, Лондон мұрағатындағы құжаттар пайдаланылды. Мұның бәрі, сондай-ақ курстың еркін және жанды түрде ұсынылуы, сыртқы саясат пен дипломатия мәселелерін зерттейтін студенттер үшін ғана емес, осы саладағы мамандар үшін де, зерттеушілердің кең ауқымы үшін де өте қызықты болып табылады.

“Әлемдік саясаттың жаһандануы. Халықаралық қатынастарға кіріспе ” (2017) кітабы Джон Бэйлис, Патрисия Оуэнс және Стив Смиттің жетекшілігімен жасалған Алғашқы басылымы 1997 жылы шыққан. Оқулықта жаһандық мәселелер мен әлемдік саясаттың негізгі теорияларына кең шолу жасалған. “Әлемдік саясаттың жаһандануы. Халықаралық қатынастарға кіріспе” кітабының жетінші басылымында феминизм, нәсіл, халықаралық ұйымдар және үкіметтік емес ұйымдар сияқты құбылыстар туралы баяндайтын бірнеше жаңа тараулар бар және болашақта осы саланың негізгі мәселелерін анықтайтын тақырыптармен таныстырады. Кітап жаһандану дәуіріндегі әлемдік саясатқа шолу жасайды. Қазіргі әлемдік саясатты түсіндіретін теориялық принциптер қысқаша сипатталған.

Осы саладағы жетекші мамандар халықаралық қатынастардың тарихымен, теориясымен, құрылымымен және негізгі мәселелерімен таныстырады.

Шығарылған оқулықтармен “Bolashaq” академиясының кітапханасында танысуға болады; электронды формат және онлайн курстар сілтеме бойынша қолжетімді: https://openu.kz/ru/book/diplomatiya-kommunikaciya-zh-ne-halyqaralyq-t-rtip-negizderi

“Руханият” ҒЗО

“Bolashaq» Академиясының кітапханасы