Академия ПОҚ-ның Жас ғалымдар форумына қатысуы

2021 жылдың 23 сәуірінде онлайн форматта АҚДМ және ҚР БҒМ вице-министрлерінің қатысуымен ҚР Ақпарат және қоғамдық даму министрлігі ұйымдастырған жас ғалымдар форумы өтті. Форумға “Bolashaq “академиясы” ЖМ Шет тілдері және мәдениетаралық коммуникация кафедрасының ПОҚ қатысты. Модератор жас ғалымдар Альянсының төрайымы Әсия Ермұхамбетова сөз сөйледі, ал қатысушылар қатарына ҚР Президенті жанындағы Жастар саясаты жөніндегі кеңестің, ҚР БҒМ жанындағы Жас ғалымдар кеңесінің өкілдері, ҚР барлық өңірлерінен жас ғалымдар мен зерттеушілер, ҚР Президентінің “Болашақ” халықаралық стипендиясының, ғылыми гранттардың, Мемлекеттік сыйлықтардың иегерлері, “Жастар” ҒЗО және өңірлік МОО қызметкерлері және басқалар кірді.

Барлығы бес баяндама болды, әрқайсысы өте қызықты және іс жүзінде бағытталған. Бірінші спикер, “Биотехнология” мамандығы бойынша PhD, ҚР БҒМ Ғылым комитетінің Биологиялық қауіпсіздік проблемалары ҒЗИ микроорганизмдер коллекциясы зертханасының меңгерушісі Қуандық Жүгінісов “COVID – 19. Отандық вакцина QazVac” тақырыбында сөз сөйлеп, қазақстандық ғалымдар отандық вакцинаны 60-80% тиімділікпен жасап, ғылымда нақты серпіліс жасағанын атап өтті.

Бұдан әрі сөзді “ReLive Intelligence” ЖШС директоры, деректерді талдау бойынша PhD, Назарбаев университетінің түлегі, үлкен деректерді талдау және компьютерлік көру бойынша шешімдер әзірлейтін “ReLive” компаниялар тобының негізін қалаушылардың бірі және директоры, IT саласында 10 жылдан астам жұмыс тәжірибесі бар Бейбіт Әбдікенов алды, ол білім беру, Медициналық және басқа да салалар үшін түрлі цифрлық құралдарды әзірлеу тәжірибесімен бөлісе отырып, болашақтың цифрлық трансформациясы туралы айтып берді.

“Әл-Фараби атындағы ҚазҰУ” МЕАҚ сирек элементтер аналитикалық, колоидты химия және технологиясы кафедрасының аға оқытушысы, PhD, “БиоСфера экологиясы”зертханасының аға ғылыми қызметкері. ҰҒК мүшесі-Насиба БАЙМАТОВА “Экологиялық тәрбие – жастардың жаңа халықаралық тренді” баяндамасында мемлекет тарапынан көтермелеуге қарамастан, ҚР жастары өз болашағын ел экологиясымен байланыстыруға асықпай, тиктокерлер, блогерлер және IT-мамандар мамандықтарын артық көре отырып, бұл ретте экологиялық сауаттылықты өте төмен деңгейде қалдырып отырғанына тоқталды. Спикер жаһандық экология тұрғысынан қайғылы жағдайды атап өтіп, Нью-Йоркте әлемдік экологиялық апат басталғанға дейін кері санағы бар сағаттар орнатылғанына мысал келтірді, бұл, әрине, адамзат шұғыл әрекет ете бастаса, апаттың сөзсіздігі туралы ойлануға мәжбүр етеді.

Қазақстандағы ғарыштық зерттеулердің перспективалары туралы “Ұлттық ғарыштық зерттеулер мен технологиялар орталығы” АҚ Басқарма төрағасының орынбасары, механика мен геофизиканың түрлі мәселелеріне арналған 40 – тан астам ғылыми жарияланымның авторы және бірлескен авторы Асылхан Бибосынов сөз сөйлеп, Халықаралық ғарыш станциясында қазақстандық эксперименттердің әзірленуін атап өтіп, жастарды ғарыш саласындағы зерттеулер сияқты қызықты және қажетті іспен айналысатын қызметкерлер қатарына қосылуға шақырды.

Форумды инклюзивті білім беру бойынша Phd, инклюзия және әртүрлілік бойынша маман, БҰҰДБ – ның Қазақстандағы алғашқы өкілі Мадина Қарсақпаева “Инклюзия – жаңа қарым – қатынас мәдениеті” баяндамасымен аяқтады. Мадина-Эразмус бағдарламасы бойынша магистрлік диссертацияны қорғауға кедергі жасамаған бірінші топтың мүгедегі. Мадина Білім және ғылым саласындағы өз тәжірибесімен бөлісті, айналасындағыларға деген қарым – қатынасы туралы айтты, мүгедектіктің екі -медициналық және әлеуметтік моделі бар екенін көрсетіп, әлеуметтік модельге сәйкес арнайы қажеттіліктері бар адамдарды емдеуге шақырды.

Барлық баяндамалар қатысушылардың қызығушылығын тудырды, олар әр қойылымға белсенді түсініктеме беріп, өздерін қызықтырған сұрақтар қойды