Заң білімінің сапасын арттыру мәселелері жөніндегі ведомствоаралық жұмыс тобының отырысы

2022 жылғы 28 сәуірде сағат 16.00-де ZOOM платформасында заң білімінің сапасын арттыру мәселелері жөніндегі ведомствоаралық жұмыс тобының отырысы өтті.

Отырыс ҚР БҒМ бастамасымен ҚР Білім және ғылым вице-министрі Қуаныш Асылханұлының төрағалығымен өтті.

“Bolashaq” академиясынан заң білімінің сапасын арттыру мәселелері жөніндегі жұмыс тобының екі мүшесі, атап айтқанда Нұрғалиев Бақыт Молдатияұлы және Қабжанов Ақылбек Тайболатұлы ұсынылған.

Жоғары оқу орындары мен жұмыс берушілердің өкілдері баяндама жасады. Атап айтқанда, заңгерлер сияқты:

М.С.Нәрікбаев атындағы КАЗГЮУ Университетінің провосты (ректоры) Пен Сергей Генадьевич заң мамандығын дамыту перспективалары мәселелері бойынша сөз сөйледі.

Сқақов Әнуарбек Жұмажанұлы заң консультанттары палатасының директоры-заң стандарттарын қалыптастыру мәселелері бойынша сөз сөйледі.

Абдрасулов Ермек Баяхметұлы заң ғылымдарының докторы, профессор. мемлекет және құқық теориясы мен тарихы, конституциялық құқық кафедралары заңгерлерді даярлау сапасының төмендеуіне ықпал еткен себептерді талдады.

Сафинов Қанатбек Бейсенбекұлы Қазақстан Республикасының Президенті тағайындаған Қазақстан Республикасы Парламенті Сенатының депутаты (Конституциялық заңнама, сот жүйесі және құқық қорғау органдары комитетінің мүшесі және хатшысы) заң мамандықтарын жапқаны үшін жарыстың орынсыз екенін атап өтті.

Қабжанов Ақылбек Тайболатович “Bolashaq” академиясының заң пәндері кафедрасының меңгерушісі:

-Заң бейініндегі жоғары оқу орындарын тексеруге қойылатын талаптардағы кемшіліктерді;

-Бейінді емес пәндер бойынша тестілеуге және ең болмағанда мамандықтың жабылуын талап етуге болмайтындығын;

-Біліктілік талаптары бойынша тексеру кезінде білімді қысқарту бойынша тестілеу нәтижелері бойынша апелляцияның проблемаларын;

-Қосымша ББ күштеп таңу, бұл, және де, ҚР ПК қайшы келетіндігін, ол кәсіпкерлік қызметке шамадан тыс араласуға жол берілмейтіндігін тікелей көрсететіндігін атап өтті.

ҚР ПК 9-бабы “Мемлекеттік реттеу шеңберінде жеке кәсіпкерлік субъектілеріне қойылатын жаңа талаптар тұтынушылар, мемлекет үшін мемлекеттік реттеуді жүзеге асыруға байланысты шығындардан пайда басым болған жағдайда ғана енгізілуі мүмкін”

82-бап “Кәсіпкерлік субъектілеріне қосымша міндеттер белгілеу немесе жүктемені өзге де ұлғайту реттеуді қатаңдату болып табылады”.

“Кеден ісі”, “Халықаралық құқық” сияқты мамандықтарды ашу тәжірибесі өзінің тиімді емес екендігін көрсетті. Шындыққа келгенде, ашылған ББ түлектерді қабылдау ерекшелігімен мақтана алмайды.

Байдельдинов Даулет Лаикович әл-Фараби атындағы Қазақ ұлттық университеті заң факультетінің деканы, заң ғылымдарының докторы, профессор. Заңгерлерді қатаң түрде бірыңғай мемлекеттік стандарттар бойынша дайындау қажет деп санайды.

Сөз сөйлеушілер заң білімі сапасының төмендеу себептері туралы, заң біліміне бақылауды күшейту жөніндегі жаңа шаралар туралы, болашақ заңгерлердің бейінді емес жоғары оқу орындарын даярлаудағы кемшіліктері туралы, жұмыс берушілермен белсенді жәрдем көрсету арқылы жоғары оқу орындарының білім беру бағдарламаларын өз бетінше құруы туралы тосқауыл қою шараларын (ҰБТ-да өту балын ұлғайту нысанында) арттыру туралы атап өтті.