«Тарихтан тағылым – өткенге тағзым»

2021 жылдың 26 мамырында “Руханият” ҒЗО директоры А.У. Аупенова Саяси қуғын-сүргін және ашаршылық құрбандарын еске алу күніне арналған “Тарихтан тағылым – өткенге тағзым” ғылыми-практикалық конференциясына қатысты.

Онлайн-режимде өткен конференцияда белгілі қазақстандық ғалымдар сөз сөйледі, олардың арасында Абай атындағы ҚазҰПУ жанындағы “Айтылған тарих” ғылыми-зерттеу орталығының директоры, ҚР ҰҒА академигі, тарих және құқық институтының профессоры М.К. Қойгелдиев, т.ғ.д., профессор З.Г. Сақтағанова, ф.ғ.к., профессор, абайтанушы, журналист З.С. Тайшыбай, т.ғ.д., профессор, қоғам қайраткері Ж.О. Артықбаев, журналист-жазушы Төрехан Майбас, Құрбан болғандар қауымдастығының төрағасы Жұмабек Ашуұлы және т. б. конференция қатысушылары құжаттар мен мұрағат материалдары негізінде жаңа зерттеулер ұсынды.

“Бүгінде саяси қуғын-сүргін құрбандарын толық ақтау жөніндегі мемлекеттік және өңірлік комиссиялар жұмыс істейді”, – деп атап өтті Қарағанды облысы әкімінің орынбасары А. Н.Нүкенов.

ҚР ҰҒА корреспондент-мүшесі, т.ғ. д., профессор Х. М. Әбжанов: “Қазақстан репрессия құрбандарын ақтаудың жаңа кезеңіне аяқ басты. Жыл ішінде көптеген жұмыстар атқарды. Мен қуғын – сүргін тарихын зерттеу үшін мемлекеттік мекеме-ғылыми-зерттеу институтын ашуды ұсынамын. Бұл әлемдік трагедия туралы шындықты ашуға көмектеседі. Оны Қарағандыда құру керек, өйткені Қарағанды облысында КСРО – ның ең ірі еңбекпен түзеу лагерлерінің бірі Карлаг орналасқан еді. Мұнда репрессия тарихын зерттейтін жақсы мектеп бар”,-деген ой-пікірін қосты.

Конференция модераторы- Академик Е.А. Бөкетов атындағы ҚарУ ректоры Н.О. Дулатбеков бірде-бір ұсыныс назардан тыс қалмайтынына сенім білдірді. “Біз тарих сабақтарын нақты түсінуіміз керек. 1997 жылдан бастап жыл сайын Қазақстан 31 мамыр Саяси қуғын-сүргін және ашаршылық құрбандарын еске алу күнін атап өтеді. Бұл естелік болашақ үшін – барлық ұрпақ үшін қажет”, – деп атап өтті ол.