Субъективті бақылау деңгейі тұлғаның мінез құлқы үлгісі ретінде

“Тұлға Плюс” психологиялық клубының сәуір айындағы отырысы әртүрлі білім беру бағдарламаларының :” Педагогика және психология”,” Бастауыш оқытудың педагогикасы мен әдістемесі”,”Құқықтану”,”Шет тілі: екі шет тілі” бағдарламаларының студенттерін біріктірді.

“Тұлға Плюс” психологиялық клубының президенті София Хусаинова бүгінгі кездесу өз өмірінде үйлесімділікке қалай қол жеткізуге, өз тағдырының шыңы болуға және алға қойған мақсаттарға сенімді түрде көшуге арналған мәселеге арналғанын атап өтті.

Бұл рефлексияның негізгі тұжырымдамасы-бұл жеке белсенділік, яғни біздің әрекет ету, кедергілерді жеңу және қоршаған әлемге әсер ету қабілетіміз.

Бірақ бұл әрекеттің негізі неде?

Алға жылжу үшін энергия қайдан келеді?

Жауап екі фактордың күрделі өзара әрекеттесуінде жатыр: ерік және субъективті бақылау. Ерік-бұл өзімізді саналы түрде басқару, мақсат қою және оларға жету қабілетіміз. Субъективті бақылау-бұл біздің өміріміздегі оқиғаларға әсер ете алатынымызға, біздің іс-әрекеттеріміз маңыздылығына деген сенімділігіміз.

Бұл біздің ерік-жігерімізге тікелей әсер ететін субъективті бақылау деңгейі. Біз өзімізге, оқиғаларды басқару қабілетімізге неғұрлым көп сенетін болсақ, мотивациямыз соғұрлым күшті болады, соғұрлым белсенді әрекет етеміз:

Интернальдық – ішкі және сыртқы тұлға белсенділігінің мінез-құлық векторлары ретінде (София Хусаинова)

Ерік адам өміріндегі негізгі танымдық процесс ретінде: еріктің субъективті бақылау деңгейіне тәуелділігі (Дарья Нуршинова);

Мотив және оның субъективті бақылау деңгейіне әсері (Елизавета Керимова);

Парадокстар адам өміріндегі бақылау локусы (Ахметова Әсел Қасенқызы-құқықтық және қаржы пәндері кафедрасының аға оқытушысы);

– Жеке психотиптердің ішкі және сыртқы бейімділігі(Татьяна Федяева).

Бүгін біз субъективті бақылаудың психологиялық механизмі қалай жұмыс істейтіні, оның біздің өмірімізге қалай әсер ететіні және ең бастысы, үйлесімділікке ие болу және өз тағдырымызды шынымен белсенді жасаушы болу үшін оны қалай дамыту керектігі туралы ойландық.