Ректормен кездесу

3 сәуірде академия ректорының Ю-21-1 тобының студенттерімен әкімшілік сот ісін жүргізу саласында практикалық білім алу мәселелері бойынша кездесуі өтті.
Кездесуде студенттер әкімшілік процеске қатысқаннан кейінгі өздерінің жарқын әсерлерімен бөлісті, онда олар судья жұмысының қыр-сырын біліп, іс-әрекеттегі жұмысын көре алды. Судьяның тараптардың тепе-теңдігін қалпына келтіру үшін жеткілікті өкілеттіктері болуы керек. Содан кейін ол шағым түскен сәттен бастап процестің басты тұлғасы болып табылады және іс бойынша әділ шешім мүддесі үшін бастамашылық пен мәжбүрлеу шараларын қолдануда кең құқықтарға ие.

ӘРПК-ге өзгерістер мен толықтырулардың енгізілуіне байланысты соттың белсенді рөлі пайда болды, соның арқасында процестер қызықтырақ болды.

Соттың белсенді рөлі сұрау салулар жолдауда, дәлелдемелерді талап етуде, мүдделі тұлғаларды, мамандарды тартуда, сараптама тағайындауда, куәгерлерден сұрау салуда және судьяның процесстегі басқа да іс-әрекеттерінде көрінеді. Бұл “құралдарды” сот қаралған істердің әрқайсысында қолданады. Және олар сөзсіз процестің тиімділігіне әкеледі.
Бірақ сонымен бірге судьяға қосымша жүктеме жүктелді. Және, ең алдымен, эмоционалды. Өйткені , біз бәріміз адам екенімізді және Барон Эд.В. Розенберг жазғандай: “…” әділеттілік сезімі “тек…жағдайына ғана емес, мыңдаған кездейсоқ себептерге байланысты” екенін естен шығаруға болмайды.

Құқылық және қаржылық пәндер кафедрасының аға оқытушысы А.К. Ахметоваға мамандандырылған ауданаралық әкімшілік сотқа баруға мүмкіндік бергені үшін алғысымызды білдіреміз.