ҚР Парламенті Сенаты депутаттарының көшпелі отырысы

Қазақстан Республикасы Парламенті Сенатының негізгі іс-шаралар жоспарына сәйкес 2021 жылғы 23-24 қыркүйекте Нұр – сұлтан және Қарағанды қалаларында Конституциялық заңнама, сот жүйесі және құқық қорғау органдары комитеті (бұдан әрі-Комитет) мүшелерінің заң білімінің сапасын арттыру мәселесі бойынша көшпелі отырысы өтті.

Ең алдымен, біздің заңгерлерден аналитикалық, статистикалық деректер, ЖОО туралы және білім беру бағдарламасы туралы мәліметтер, сондай-ақ заңгерлік білім сапасын одан әрі арттыру бойынша ұсыныстар талап етілді.

Ағымдағы жылдың 24 қыркүйегінде комитет мүшелері құқықтану білім беру бағдарламалары бойынша мамандар даярлайтын жоғары оқу орындарының профессорлық-оқытушылық құрамымен кездесу өткізді. Жоспарға сәйкес олар Е. А. Бөкетов атындағы КарУ-ге, Орталық Қазақстан Академиясы және ҚР ІІМ Б.С. Бейсенов атындағы Қарағанды академиясында болып қайтты. Өкінішке орай, біздің академияның заң пәндері кафедрасының ұжымымен кездесу және жоспарланған аралау уақыттың жетіспеуіне байланысты кейінге қалдырылды.

Қарағанды облысы әкімдігінің қабырғасында ҚР Парламенті Сенатының депутаттары заң бейініндегі білім беру бағдарламалары бар жоғары оқу орындарының барлық өкілдерімен кездесу өткізді.

Кездесуді сенатор Владимир Васильевич Волков өткізді, сондай-ақ депутаттар Әбдікеров Рысқали Қалиақбарұлы, Лукин Андрей Иванович және Макежанов Сұлтанбек Алмасбекұлы қатысты. Сонымен қатар, Парламент Сенаты аппаратының мүшелері – Николай Николаевич Турецкий, Комитетпен өзара іс-қимыл бөлімінің меңгерушісі және Дәурен Қайыргелдіұлы Жүсіпов, Комитетпен өзара іс-қимыл бөлімінің бас консультанты белсенді қатысты.

Турасын айтқанда, кездесу өте жылы атмосферада өтті. Сенат депутаттары Қарағанды өңірі заңгерлерінің тәуелсіз Қазақстанның мемлекеттілігін қалыптастыру ісіне қосқан үлесін жоғары бағалады. Олар өздері барып үлгерген ЖОО қабырғасында көрген әсерлерімен бөлісті.

Кейбір жоғары оқу орындарының баяндамашыларына сөз сөйлеу мүмкіндігі ұсынылды. Соның ішінде біздің академиядан заң пәндері кафедрасының меңгерушісі Қабжанов Ақылбек Тайболатұлы сөз сөйледі. Заң кадрларын даярлау ісіндегі объективті мүмкіндіктер мен істердің жай-күйін неғұрлым толық көрсететін ретінде атап өтілді. Кафедраның кадрлық әлеуетінің аналитикалық сипаттамасына ерекше назар аударылды. Біздің заңгер әріптестеріміздің жетістіктері, атап өтілгендей, жоғары оқу орындарының заң бейінінің жалпы фонында әлдеқайда тиімді көрінді!

Кафедра ұжымы ұсынған ұсыныстар өте құнды және негізделген деп танылды.

Біздің заңгерлердің ұсыныстары оларды талдау негізіне алынғанын және олардың миссиясын қолдағаны және түсінгені үшін ерекше ризашылық білдірілгенін атап өткен жөн.

Осы кездесудің қорытындысы бойынша біздің білім беру бағдарламамыз туралы алаңдамай, үнемі әр түрлі қолдау көрсеткен және, әрине, маңыздылығын сезіне отырып, бақылауды жүзеге асырған академия ректорына алғыс айтқым келеді. Біздің жетекшіміздің осындай көзқарасының арқасында бізді басқа университеттер арасында ерекше атап өтті, бірақ кафедра ұжымы туралы ұмытпауымыз керек, олар өздерінің қажырлы еңбектерімен және жоғары жетістіктерімен елдегі заң білімінің сапасын жақсартуға қосылғандардың ішіндегі ең үздіктердің бірі ретінде танылды!