Курт Левин – “Тұлға Плюс”психологиялық клубының назарында

“Педагогика және психология” білім беру бағдарламасының студенттері мен магистранттарын жинаған “Тұлға Плюс” психологиялық клубының қарашадағы отырысы жұлдыз ретінде психологиялық ғылым тарихына енген және сонымен бірге бүгінгі күні шексіз заманауи – гештальт психолог, ерекше қызықты ғалым Курт Левинге арналған.

Қиын тағдыры туралы жазылған тарихи-ғылыми контекст, және адам ретіндегі, ғалым ретіндегі Курт Левиннің ғылыми ізденісі, шынайы махаббаты үшінші курс студенттері Дильназ Назарова мен Карина Перепечкина үшін өте қызықты болды. Олар ойлаудың диалогтық формасын сәтті таңдады, бұл өмірде бар адамды, қазіргі және Ұлы Курт Левинді көруге мүмкіндік берді, гештальт психологиясын дамытып, қазіргі өмірдің көптеген құбылыстарын түсіндіре алды. Дильназа мен Каринаның мәселеге терең енуі өткен ғасырда пайда болған гештальт психологиясының біздің өмірімізбен “осында және қазір” деген байланысы туралы қызығушылық танытқан студенттердің сұрақтарына еркін, айқын және нақты жауаптар берді.

Төртінші курс студенті Мадина Сапаргалиева гештальтты аяқтаудың 114 заңынан бірнешеуін таңдады (прегнанттық, фон мен фигура, жақындық, оқшаулау, фрагменттер бойынша тұтас обаразды құру).
Олар, Мадинаның көзқарасы бойынша, біздің шындықта жиі кездеседі. Нақты және айқын ғылыми негіздеме, жарқын визуалды тіректер, нақты өмір мысалдарына шебер жүгіну арқылы Мадина гештальт психологиясының заңдылықтары (әсіресе фон мен фигуралар, прегнанттық бұзушылықтар) киімді заманауи кодтауда, сәулеттік жоспарлауда, жиһаз бен үй-жайларды жобалауда, макияж жасауда, тұтас бейнені жасауда белсенді қолданылатындығын дәлелдей алды.

К. Левиннің ғылыми мұрасындағы “Еріктік психологиялық өріс теориясы” тек ядро ғана емес, сонымен бірге танымдық түсінудің жеткілікті күрделілігімен сипатталады. Бірақ бітіруші курс студенті Владислав Ким осы проблемалық ғылыми аспектіге соншалықты нәзік рефлексивті талдау жасай алды, сондықтан” семантикалық валенттілік”,” квази қажеттілік”,” әлемнің өзекті бөлігі “тыңдаушыларға”уақытша перспективаның” жаңа режимінде өздеріне және өмірлеріне қарау мүмкіндігін ашты. Владиславтың ғылыми құмарлығы мен жеке шынайылығы атап өтуге тұрарлық, ол К.Левиннің әйгілі “өріс теориясын” өте лайықты түрде көрсете алды.

“Мектепке дейінгі оқыту және тәрбиелеу” білім беру бағдарламасының студенті Лаура Жампейісова ұлы ғалым Блюм Вольфовна Зейгарниктің сүйікті және ең танымал шәкірттерінің бірі туралы терең қызығушылық пен ынта-жігермен айтып берді. Авторға ” Браво!” деуге болады, ол психолог болмаса да , Лаура Б. В. Зейгарниктің тағдыры мен ғылыми зерттеулерінің нақты алгоритмін құра алды, ол студенттің айтуынша, кешке әр үйге теледидар экрандарынан келіп, қызықты және мәңгілік “аяқталмаған әрекет заңын”ашады.

Осылайша, өткен ғасырдың ұлы ғалымы Курт Левин “Тұлға Плюс” психологиялық клубында болып, 21 ғасырда өзіміздікі, яғни заманауи деп танылды.