IELTS үшін ағылшын тілі

Үш жыл бойы Шет тілдері және мәдениетаралық коммуникация кафедрасының бітіруші курс студенттеріне “IELTS үшін ағылшын тілі” жаңа пәні оқытылды. Оның 6В01702- “Шет тілі: екі шет тілі” білім беру бағдарламасының мазмұнына енгізілуі шетелде кәсіптік білім беруді жалғастыру үшін, ағылшын тілін меңгеру деңгейін жан-жақты бағалау үшін, өзін-өзі даярлау стратегиясын түсіну және, мүмкін, болашақ оқушылардың оны тапсыруға дайындалуы үшін халықаралық емтихан сертификатының болуы қажеттілігінен туындады. Қазіргі заманғы орта мектептің ағылшын тілі мұғалімі және ҚР жоғары оқу орнының ағылшын тілі оқытушысы осы емтиханды дайындау және тапсыру үшін қажеттілік пен мүмкіндіктерге ие. Тапсыратын емтиханның ерекшеліктері мен өзгешеліктерін білу және түсіну, тіл туралы нақты білімді, оқуды, жазуды және ойлау жылдамдығын, жалпы эрудицияны көрсете білу маңызды болып саналады. Осы пән бойынша сабақтар болашақ екі шет тілі мұғалімдеріне өздерін және студенттерді осы қиынырақ тиетін емтиханға қалай дайындалу керектігін көрсетуді мақсат етеді.

Кафедраның жас оқытушысы Маербекова Аида Ерланқызы “Plastic products” лексикалық тақырыбы мысалында ИН-19-2 тобының студенттеріне ашық сабақта шет тіліндегі мәтінді қалай тыңдау, оны оқу, оны түсінуді үйрену және ұсынылған тапсырмаларға жауаптарды таңдау, жазбаша және ауызша түрде өзіндік дәлелді мәтін құру керектігін көрсетті және үйретті. Барлық тапсырмаларды орындау кезінде, әсіресе мәтінді тыңдау кезінде зейінді үйретуге көп көңіл бөлінді. Сонымен қатар, нақты емтиханды тыңдау кезінде сұрақтарды оқып, жауап беруіңіз керек. Мұнда сіз өте мұқият болуыңыз керек, өйткені сұрақтарда жазылғанның парафразаланған нұсқасын естисіз. Аида Еранқызы студенттермен бірге осындай жаттығуларды орындады. Студенттер экраннан мәтінге адамның пластиктен қоқысты қалай жасайтындығы және оның біздің ағзамызға қалай кіретіні туралы сұрақ-тапсырмалардың үлгілерін көрді. Оны толық түсіндіру үшін мұғалім студенттердің назарын зат есімдер, етістіктер, сын есімдер сияқты мәтінді құрайтын негізгі сөздерге аударды. Жұпта, командада жұмыс істеу, жеткілікті берілген жаттығу тапсырмалары, көрнекілік, сабақ тақырыбына мұғалімнің түсіндірмелерімен бағытталған роликті көру, сабақ соңында аудиторияда айтылған студенттердің қысқа қошеметтеулері, сабақты нақты бірлесіп қорытындылау бүгінгі жаттығудың сәтті өткенін көрсетті. Семестр енді басталды. Алда кафедра түлектеріне IELTS тапсыруға қалай дайындалуға және басқаларға қалай көмектесуге болатынын үйрететін көптеген сабақтар бар. Ашық сабаққа қатысқан кафедра мен ЖОО-дағы әріптестер сабақ соңында оның сапасы туралы пікір білдіріп, пайдалы тәжірибе алмасқаны үшін алғыстарын білдірді.

Шет тілдері және МК кафедрасының ОӘЖ-на жауапты Бегахметова Б.К.