Академияның “№ 45 Гимназия” КММ-мен ғылыми және оқу-әдістемелік ынтымақтастығы туралы

20 жыл бойы біздің жоғары оқу орнымыз Қарағанды қаласының “№ 45 гимназия” КММ-мен ынтымақтастықта. Ағымдағы оқу жылында ғылым және білім беру саласындағы ынтымақтастық туралы келісім-шарт жаңартылды, “Педагогика және психология” және “шет тілдер, мәдениетаралық коммуникация”кафедралары филиалдарының жұмысы жалғастырылды.

2019 жылы 13 қарашада ғылыми жұмыс және халықаралық ынтымақтастық жөніндегі проректор Т. П. Смолькина гимназия әкімшілігімен: директордың оқу ісі жөніндегі орынбасары Савинова Любовь Николаевнамен және директордың бейінді оқыту жөніндегі орынбасары Есаулова Ирина Анатольевнамен кездесті. Бүгінгі таңда “гимназияны бейіндеу” бағытында бірлескен ғылыми және оқу-әдістемелік жұмыстың, сондай-ақ оқушыларға кәсіптік өзін-өзі анықтауға көмек көрсетудің перспективалары анықталды.

Жалпы білім беретін мекемелерде бейіндік оқытуды енгізудің әлеуметтік-педагогикалық және психологиялық-педагогикалық мәселелері; білім беру үдерісін бейіндеуге әсер ететін ұйымдастыру-басқару мәселелері; оқушылардың болашақ кәсіби қызметке кешенді дайындығы-нақ осы тақырыптар талқыланатын және алдағы уақытта ЖОО ғалымдары мен гимназия педагогтарының бірлескен ғылыми зерттеулерінің тақырыбы болады.

Орындау процесінде уағдаластықтарды жоо ұстаздары және гимназияның ынтымақтасуға міндеттенеді, ол үшін болады:

– үнемі ақпарат алмасып, бір-біріне ғылыми және білім беру қызметін қамтамасыз етуге көмек көрсету;

– мамандармен, ғылыми қызметкерлермен, педагогтармен, студенттермен, магистранттармен алмасуды жүзеге асыру;

-қызметкерлер мен профессорлық-оқытушылар құрамының біліктілігін арттыруға көмек көрсету;

-ғылыми-зерттеу жұмыстарын орындау және практика өткізу үшін базалар ұйымдастыру;

– мамандарға, қызметкерлерге, оқытушыларға, студенттерге, магистранттарға ғылыми тағылымдамаға және біліктілігін арттыруға мүмкіндік беру;;

-бірлескен ғылыми-зерттеу, білім беру және мәдени жобалар, іс-шаралар, бағдарламалар, семинарлар, конференциялар өткізу;

-ғылыми-зерттеу ізденістері мен әдістемелік әзірлемелердің нәтижелерін жариялауға ықпал ету;

– қызметкерлер, педагогтар, студенттер, магистранттар шығаратын жарияланымдар мен ғылыми еңбектерді өзара рецензиялауды жүзеге асыру;

– қызметкерлермен, студенттермен, магистранттармен, докторанттармен шарт пәні саласында алмасуды жүзеге асыру;

-бір-бірін монографиялар, ғылыми-зерттеу жұмыстары, ғылыми жинақтар шығару жоспарларымен таныстыру;

– тәжірибе алмасу;

– қызметкерлер мен жұртшылықты бірлескен қызмет туралы хабардар ету.

Сонымен қатар, профессор Т. П. Смолькина Педагогика және психология кафедрасы филиалының жұмыс жоспарымен танысты, мектеп психологы Қарлығаш Нурмухановнамен кездесу өткізді.

Мектеп психологы К. Н. Кенгербаевамен бірге ” есірткіні қолданудың алдын алу: АИТВ-ЖИТС туралы шындық “тақырыбында дөңгелек үстел жұмысына жоғары сынып оқушылары, гимназия мұғалімдері, құқық қорғау органдарының, облыстық наркологиялық диспансердің, қамқоршылық кеңесінің өкілдері қатысты.

Айта кету керек, қазіргі уақытта академияның үшінші курс педагогикалық мамандықтарының студенттері “Педагогикалық шеберлік” пәнін оқиды, сондықтан ағылшын тілі үйірмесіне барған кезде, гимназияда Ин-17-1к тобының студенті Писарева Татьяна (шт және МК кафедрасы филиалының жұмысы аясында), Татьяна Петровна болашақ мұғалімнің кәсіби имиджін қалыптастыру бойынша практикалық дағдыларын талдады.

Жоғары оқу орны мен гимназияның бірлескен жұмысы әрқашан жемісті, жаңа деңгейге көтеріліп, қарқын алуда.