“Жастар және қазіргі заманның жаһандық мәселелері” конференциясына қатысқан Индияда елі өкілдерінің пікірлері

ҚАРАҒАНДЫ МЕДИЦИНА УНИВЕРСИТЕТІ ” КЕАҚ КОММЕРЦИЯЛЫҚ ЕМЕС АКЦИОНЕРЛІК ҚОҒАМЫНЫҢ ХАЛЫҚАРАЛЫҚ МЕДИЦИНА ФАКУЛЬТЕТІ СТУДЕНТТЕРІНІҢ “ЖАСТАР ЖӘНЕ ҚАЗІРГІ ЗАМАННЫҢ ЖАҺАНДЫҚ МӘСЕЛЕЛЕРІ” РЕСПУБЛИКАЛЫҚ КОНФЕРЕНЦИЯСЫ ТУРАЛЫ ПІКІРІ»:

• Вивек Нарука (группа 2009),
  • Нарпат Соланки (группа 2009),
  • Авинаш Фалсвал (группа 2009),
  • Аюши Кульшрешта (группа 2001)

“Bolashaq” академиясы 2019 жылы 28 Ақпанда студенттердің, магистранттардың, докторанттардың және жас ғалымдардың “Жастар және қазіргі заманның жаһандық мәселелері” атты республикалық ғылыми-тәжірибелік конференциясын ұйымдастырды.

Біз осы конференцияға “қазіргі заманғы көпмәдени жағдайдағы студент жастардың белсенді азаматтық ұстанымын қалыптастыру” секциясына қатысқанымызға қуаныштымыз.

Бізде осы конференция туралы өте жағымды әсер қалды. Бізді қымбат қонақтар ретінде қарсы алды. Конференция ұйымдастырушылары мен Академия басшылығы ағылшын тілін жақсы біледі, сондықтан біз тілдік кедергілерге тап болған жоқпыз.

09: 00-де конференция делегаттарын тіркеу басталды. Пленарлық отырыс басталғанға дейін біз Мистер ректормен, философия ғылымдарының кандидаты, профессор, Еуразия Халықаралық экономикалық академиясының академигі, Қазақстан Педагогикалық Ғылымдар Академиясының академигі Құралбай Несіпбекұлымен таныстық. Мистер Ректор бізге келіп, бізді қошеметтеп, бізбен көптеген естелік фотосуреттер жасады.

10: 00-де пленарлық отырыс басталды, онда біз конференцияға қатысушылардың баяндамаларын тыңдадық. Бұл конференция Коронавирус: алдын алу; Гиппократ анты: мифтер мен шындық; Trello платформасында “peer-review” студенттік процесін ұйымдастыру; ежелгі грек тілінің медицина тіліне әсері; Әл-Фарабидің тарихи мұрасы; студенттерде табысқа жетудің уәждемесін зерттеу; білім беру процесінде гаджеттерді қолдану сияқты көптеген қызықты тақырыптар бойынша білім бергенін хабарлауға қуаныштымыз. Әсіресе бізге Deema Homsi “Cross-cultural differences in the English classroom” баяндамасы ұнады. Оның баяндамасында Қазақстан мен Құрама Штаттардағы мәдениет пен білім арасындағы айырмашылық туралы ақпарат айтылды.

14: 00-де “қазіргі заманғы көпмәдениетті жағдайда студент жастардың белсенді азаматтық позициясын қалыптастыру” атты секция басталды, онда біз “Life sense and active attitude to life”атты баяндама жасады. Ғылыми жетекшілері: “Қарағанды медицина университеті” КЕАҚ коммерциялық емес акционерлік қоғамының морфология және физиология кафедрасының қауымдастырылған профессоры, Қарағанды, Қазақстан Республикасы, биол к. Харисова Н. М., костром мемлекеттік университетінің Дене шынықтыру және спорт кафедрасының профессоры Некрасова, Кострома, Ресей, к. пед. . ғ. д. Смирнова, Л. М.

Біз бұл тақырыпты жақсы ашып, өмірлік мәні мен белсенді өмірлік ұстанымы туралы айтып бердік. Сондай-ақ біз Үндістанның мәдениетінде өмірдің мәні мен белсенді өмірлік ұстаным түсінігі қалай түсіндірілетіндігін айтып өттік. Рамаяна (THE RAMAYANA) туралы біз ұсынған ақпарат тыңдаушыларды қызықтырды.

“Рама (жан) мені іштей жарықты білдіреді. Сита (ақыл), [тыныс алу немесе өмір күші (прана) Хануман], Лаксмана (сана), Равана (эго). Каусалья “шеберлік”дегенді білдіреді..Dasharatha “он дөңгелекті”дегенді білдіреді. Он доңғалақ бес сезім органын және бес әрекет органдарын бейнелейді. Он дөңгелекті шебер шабандоз Рама (жан) тууы мүмкін. Он дөңгелекті шебер қолданған кезде, жарқыл ішінде туады”.

“Біздің пікірімізге сәйкес, біздің өміріміздің мәні оны жақсарту және одан қуаныш алу. Біз үшін өмірді сүю керек, әйтпесе өмір емес. Бақытты болу-сау болу дегенді білдіреді, себебі адам ауырса және физикалық әлсіз болса, ол өзін толық жүзеге асыра алмайды. Бақытымызды сезіну үшін өз ұстанымдарымен өмір сүріп, рухани денсаулығы болу керек-бұл мүлдем қалыпты және табиғи. Рөлдер мен мақсаттар өзгереді, бірақ қағидаттар қалады. Әркім бақыт жағдайын үнемі қолдау үшін дамуы және жетілдірілуі тиіс.