Туберкулездің алдын алу

Туберкулезге қарсы күрес айлығы аясында академия дәрігері С.Г. Куур тіркеу бөлімінің бастығы Д. Б. Нұртаевамен бірлесіп ФМ-22-1, ФМ-21-2, ФМ-19-2, ФМ-20-1, ФМ-21-1, Ю-22-2, Ю-22-1, Ф-21-1, ПМНО-22-2, К-22-1, К-23-1 топтарында “Туберкулездің алдын алудағы флюорографиялық тексерудің маңызы” тақырыбында әңгімелесу өткізді.

ҚР Денсаулық сақтау министрінің м.а. 2020 жылғы 15 қазандағы № ҚР ДСМ 131/2020 “Міндетті медициналық қарап-тексерулерге жататын адамдардың нысаналы топтарын бекіту” бұйрығы негізінде Академия дәрігері ай сайын тіркеу бөліміне студенттердің тізімін жоспарлы флюорографиялық тексеруге тапсырады және осы тексерудің уақтылы жүргізілуін бақылайды. Флюорографиядан уақытында өтпеген студенттер сабаққа жіберілмейді.

Флюорография дегеніміз не және ол нені көрсетеді?

Кеуде флюорографиясы-өкпенің әртүрлі ауруларын уақтылы анықтауға мүмкіндік беретін диагностикалық процедура. Бұны алғаш рет 1986 жылы Дж. Блэйд қолданды, және де ол бірінші флюроскоптың құрылымдаушысы болды. Техника рентген сәулелерін қолдануға негізделген. Стандартты рентген сәулелерінен айырмашылығы, флюорография радиациялық жүктеменің әлдеқайда аз болуымен сипатталады. Адам алатын сәулелену дозасы тотығу үшін күн астында өткізген 2-8 күнде алынған дозаға тең. Дені сау адамдарға жылына бір рет ұсынылады. Статистикаға сәйкес , флюорография кезінде туберкулез жағдайларының 14% – ы, сондай-ақ осы аурулардың клиникалық көріністері әлі болмаған кезде ерте кезеңдердегі ісік аурулары, қабыну процестері, кисталар, өкпе абсцессі анықталады.

Қорытындылай келе, академия дәрігері С.Г. Куур студенттерге иммунитетті нығайту үшін дәстүрлі түрде, әдеттегідей аскорбин қышқылын таратты.