“Толық адам” тұжырымдамасы тақырыбындағы кураторлық сағат

“Bolashaq” Академиясының Шет тілдері және мәдениетаралық коммуникация кафедрасы күндізгі топтардың студенттерімен өзінің білім беру бағдарламасы бойынша кураторлық сағаттарды, викториналарды, дөңгелек үстелдерді және т. б. ұйымдастыру және өткізу арқылы жүйелі жұмыс жүргізеді.Осы айдағы осындай іс – шаралардың бірі кафедраның аға оқытушылары Абдрешева Мадина Каббасовна мен Ганеев Руслан Рашидович 2024 жылғы 27 ақпанда өткізген “Толық адам” концепциясы тақырыбындағы кураторлық сағат болып табылады.

Абай Құнанбаевтың “Толық адам” (Tolıq adam) тұжырымдамасы Қазақ философиясындағы толыққанды адамның идеалын білдіреді.Бұл идеал Абай ілімінің көптеген аспектілеріне енеді және оның ойының орталық ұғымдарының бірі болып табылады.

Жалпы алғанда, “Толық адам” өмірінің барлық салаларында үйлесімділікке қол жеткізген адамды сипаттайды: рухани, интеллектуалдық, эмоционалды және физикалық. Абай ілімінде түсінілгендей,” Толыққ адам ” тұжырымдамасының кейбір негізгі аспектілері:

Рухани үйлесімділік: “Толық адам” өзінің рухани мәнділігін дамытуға, терең ақиқаттар мен құндылықтарды түсінуге, рухани тазалық пен даналыққа ұмтылады.

Интеллектуалды даму: ол үнемі оқуды, өзін-өзі тәрбиелеуді және ақыл-ойды дамытуды ынталандырады. Бұған білім іздеу, мәдениет пен тарихты зерттеу және сыни ойлауды дамыту кіреді.

Эмоционалды тепе-теңдік: “Толық адам” өзінің эмоцияларын басқара алады, айналасындағыларға жанашырлық пен төзімділік танытады, ішкі сабырлылық пен үйлесімділікке ұмтылады.

Физикалық денсаулық: ол өз денесіне қамқорлық жасайды, салауатты өмір салтын ұстанады, тамақтануды бақылайды, спортпен шұғылданады және физикалық жағдайын нығайтады.

Адамгершілік қағидаттары: “Толыққ адам” жоғары моральдық қағидаттарды, адалдықты, әділдікті, айналасындағыларға құрмет көрсетуді, мейірімділік пен жанашырлықты басшылыққа алады.

Бұл “Толық адам” идеалы адам тұлғасының толыққандылығы мен үйлесімділігіне ұмтылу болып табылады. Ол адамды үнемі өзін-өзі жетілдіруге және дамытуға, саналы, мейірімді және біртұтас тұлға болуға шақырады.

Ал Сіз толық адам деген ұғымды қалай деп түсінесіз?