Туған өлке туралы білім

Бүгін, 7 қарашада “Өлкетану” пәні аясында облыстық туристік клубтың директоры, су туризмі бойынша спорт шебері Сергей Павлович Кистановпен кездесу өтті. Сабақты ЖББ кафедрасының аға оқытушысы Әлия Укужановна Илясова жүргізді. Ол С.П.Кистановты қатысушыларға, оқытушылар құрамына және студенттерге таныстырды. Сабаққа тәрбие жөніндегі проректор Р.Н.Исмайлова қатысты.

С. П. Кистанов сабақты “Өлкетану” ұғымын анықтаудан бастады. Оның көп жылдық педагогикалық тәжірибесі оған осы ұғымды, негізгі компоненттерді нақты анықтауға мүмкіндік берді. Мысалдар келтірді, түсіндірді, сұрады, студенттерді әңгімеге белсенді тартты. Облысымыздың алғашқы туристері туралы, Қарағанды туристік клубының құрылу тарихы туралы көп айтылды. Мысалы, алғашқы турист және өлкетанушы Пагануцци Н.В. туралы, соның арқасында біздің клуб құрылды. Ол көптеген зерттеулер, ізденістер, туристік саяхаттар туралы. Ол туралы “Фан тауларының қожайыны” кітабы жазылған, оның авторы-құрастырушысы Әлия Укужановна.

Сергей Павлович басқа өлкетанушылар туралы, мысалы, Қарағанды, Қарқаралы, біздің өлкеміздің танымал адамдары туралы жүздеген мақалалар, кітаптар, брошюралар жазған Юрий Попов туралы айтты. Осындай кеңдікті жаулап алушылардың бірі – спортшы, фотограф, “Қазақстан Республикасының еңбек сіңірген туризм нұсқаушысы”, тау турисі, Теміртау қаласының спорт ардагерлері кеңесінің мүшесі Шихап Қадырұлы Ромашкин.

Барлық қатысушылар Сергей Павловичті қызығушылықпен тыңдап, белсенді сұрақтар қойып, тақырыпты қызу талқылады.

С. П. Кистанов клубтың бүгінгі күні туралы, оның мектептермен, студенттермен, жастармен жұмысы туралы айтып берді. Және клуб жоспарлары туралы да айтты.. Биыл клубқа 60 жыл толады. Желтоқсан айында Қарағанды туристік клубының 60 жылдық мерейтойын барлық туристер мен өлкетанушылар және өз өлкесін, жерін, елін сүйетіндер ғана атап өтеді!

Сергей Павлович пен Алия Укужановнаға осындай қызықты кездесу және біздің өлкеміз туралы жаңа білімдері үшін алғыс айтамыз!

т.ғ.к., профессор Шащанова М. Б.