Халықаралық ынтымақтастық аясындағы кездесу

2019 жылдың 11 қазанында ЖОО өкілдері: ҒР және ХС жөніндегі проректор Т. П. Смолькина және “Руханият” ғылыми-зерттеу орталығының директоры А. У. Аупенова халықаралық ынтымақтастық аясында Долинка кентіндегі Саяси қуғын-сүргін құрбандарын еске алу мұражайында Шотландияның, Ұлыбританияның, Канаданың және АҚШ-тың шетелдік ғалымдарымен кездесті. Ғалымдармен бірге Қарағандыға “Юзефтің хаты” жобасының зерттеушісі және авторы Майкл Сагатис келді.

2019 жылы 9 қазанда Назарбаев Университетінде “ГУЛАГ көлеңкесінде: Қазақстандағы және бұрынғы Одақ елдеріндегі түрме және қоғам” тақырыбында конференция өтті. Онда Майкл Сағатис өзінің жобасын таныстырып, өзінің әжесінің хаттарын алғаш рет ұсынды.

– Бұл хаттарды 1939 жылы Польшадан жер аударғаннан кейін менің үлкен әжем жазды. Ол өз қызын жіберді. Оның хаттарында үш тақырып болды. Біріншісі-отбасы. Екінші, негізгі тақырып-күнделікті өмірдің, бағаның, жағдайдың сипаттамасы және оның Кеңес қоғамын жақсартудағы тәжірибесі. Үшінші тақырып-бұл оның қайғы-қасіреті, қайғы-қасіреті, отанында алты бала қалған ананың сезімі, оның эмоциялары мен уайымдары. Біз үлкен әжемнің хаттарын тапқаннан кейін, мен оның тарихын зерттеуге шешім қабылдадым. Мен оны жіберген колхозды және басқа қуғын-сүргін құрбандарымен бірге жерленген зиратты таба алдым. Менің үлкен әжем Юзефтің репрессиясының тарихын зерделей отырып, Мен сондай-ақ Қазақстан тарихы туралы көп білдім және осы тарихтағы қайғылы беттерді өзім үшін аштым. Маған Қазақстанның қуғын-сүргінге ұшырағандар туралы естелігін сақтағаны ұнады, сондықтан біз осындай мұражайда болғымыз келді. Осы аптада Мен Қазақстанға тұңғыш рет менің әжем Юзефтің хаттарын және оның тағдырына қатысты менің зерттеуімді осы жерде ұсыну үшін келдім, – дейді Майкл Сагатис.

Деректі фильммен мына сілтеме бойынша танысуға болады: https://www.youtube.com/watch?v=S7drgX5BCuA&feature=share&fbclid=IwAR3305axdyBfXvUJfr4uTW6rAImktnu1ZLxRs5IRA_rtTkgNq8_BBiPlaHk

Назарбаев университетінің қауымдастырылған профессоры Гэвин Слейд “ГУЛАГ көлеңкесінде: бұрынғы Кеңес Одағында түрмелерді жасау, пайдалану және қабылдау”жобасы туралы әңгімеледі. Оның мақсаты қазіргі заманғы адамдардың жазалауға, қазіргі заманғы колониялар мен түрмелерге қарым-қатынасын зерттеу болып табылады. Жоба қатысушылары өткен тарихты қабылдау заманауи жазаға қаншалықты әсер ететінін объективті бағалап, өлшегісі келеді. Жоба аясында Қазақстан мен Ресейде сауалнама жүргізіледі.

Ғалымдар: “Бүгін біз Карлаг туралы көбірек білу үшін Долинка кентінің саяси қуғын-сүргін құрбандарын еске алу мұражайына келдік. Бұл ГУЛАГ тарихында өте маңызды орын және Біз үшін Қарағанды-ерекше аймақ”.

Мұражайдың көрме залдарының бірі “Карлаг: болашақ үшін есте сақтау” жобасы бойынша “Bolashaq”академиясының ғылыми-зерттеу қызметіне арналған.

Ғылыми жетекші және жобаның авторы-ҚР ҰҒА корреспондент-мүшесі, з.ғ. д., профессор Н. О. Дулатбеков. Осы залда шетелдік ғалымдар “Карлаг: болашақ үшін есте сақтау” жобасының зерттеушілері анықтаған статистикалық мәліметтермен танысты. Қонақтарға Саяси қуғын-сүргін және ашаршылық құрбандарын еске алу күніне арналған “ЛиМоНаД” академиясының арнайы басылымы сыйға тартылды. Шетелдік қонақтар Академия өкілдеріне сұрақтар қойып, зерттелетін тақырып бойынша одан әрі ынтымақтастық бағыттары белгіленді.