“Біз экстремизм мен терроризмге қарсымыз!”

12.04.2024 жылы ШТ және МК кафедрасының аға оқытушысы М.К. Абдрешева “Біз экстремизм мен терроризмге қарсымыз!” тақырыбында кураторлық сағат өткізді. Аталған кураторлық сағатқа Ин-22-1,2 оқу тобының студенттері қатысты.

Мақсаты: мінез-құлықта экстремистік көңіл-күйге жол бермейтін тұрақты өмірлік ұстанымды қалыптастыру.

Міндеттері: :

1. Терроризм мен экстремизм туралы жаһандық проблема ретінде түсінік беру, терроризмнің мәнін түсіндіру.
  2. Студенттердің пікірталас жүргізу, алынған ақпаратты талқылау және талдау дағдыларын дамыту; қорытынды жасау, студенттердің ой-өрісін кеңейту, қазіргі қоғамның проблемаларына деген өзіндік дүниетанымын қалыптастыру.
  3. Студенттердің экстремизмге, терроризмге теріс көзқарасын қалыптастыру.

Біраз уақыт бұрын біздің қоғамға “экстремизм”деген қорқынышты сөз мықтап тұрып кіріп алды.

Бүгінгі таңда әлемде экстремизм мен терроризм мәселесі туралы жиі айтылады.

Мұның не екенін және экстремистердің ықпалына түспеуді бірге қарастырайық. Сонымен, “экстремизм” сөзінің мағынасын қалай түсінесіз?

Экстремизм (фр. exremisme, лат. extremus-экстремалды) – бұл қоғамдағы қолданыстағы нормалар мен ережелерді түбегейлі жоққа шығаратын экстремалды көзқарастар мен әрекеттерді ұстану.

Экстремизм көп қырлы және адам өмірінің әртүрлі салаларында көрінеді. Этникалық, саяси, діни, экономикалық, тұлғааралық және экстремизмнің басқа түрлері бар, олар жеке тұлға, топ, мемлекет (қоғам) деңгейінде көрінуі мүмкін.

Экстремизм, әдетте, белгілі бір идеологияға ие, ол адамның әлеуметтік, нәсілдік, ұлттық, діни немесе тілдік қатыстылығына, сондай-ақ саяси, идеологиялық, нәсілдік, ұлттық немесе діни жеккөрушілік немесе кез-келген әлеуметтік топқа қарсы дұшпандық идеяларына негізделген эксклюзивтілігін, артықшылығын немесе кемістігін нығайтуға негізделген.

Экстремизмнің негізінде агрессия жатыр. Алайда, бұл екіұшты ұғымдар, өйткені кез-келген экстремизм агрессивті, бірақ агрессияның кез-келген жағдайы экстремизмге тең келмейді.

Балалар, сіздердің ойларыңызша, экстремистік әрекеттер деп нені айтуға болады?

Студенттердің жауаптары: бұзақылық, вандализм, жерлеу орындарын қорлау, нацистік рәміздерді көпшілікке көрсету, экстремистік материалдарды тарату, ұлттық немесе нәсілдік араздықты көпшілікке тарату, денсаулыққа зиян келтіру және ұлттық немесе нәсілдік жеккөрушіліктен кісі өлтіру, терроризм.