Бітіруші сынып оқушылары арасында ағылшын тілінде “Speak your mind” облыстық эссе байқауының қорытындысы

2023 жылғы 15 ақпанда Қарағанды қаласы мен Қарағанды облысының бітіруші сынып оқушылары арасында ағылшын тілінде “Speak your mind” облыстық эссе байқауы басталды, оның мақсаты жоғары сынып оқушылары арасында шет тілдерін оқытуды дәріптеу, олардың шет тілдік коммуникативтік және лингвомәдени құзыреттіліктерін, жазу этикетін дамыту, сондай-ақ оларды толғандыратын мәселелер бойынша көзқарастар мен идеяларды білдіруді ынталандыру болып табылады.

Қарағанды қаласы мен Қарағанды облысының мектептері, лицейлері, гимназияларының 11 сынып оқушыларына арналған “Speak your mind” облыстық эссе байқауын Қарағанды облысының білім басқармасымен және “Сарыарқа дарыны “орталығымен бірлесіп” Bolashaq “Aкадемиясы” ЖМ Шет тілдері және мәдениетаралық коммуникация кафедрасы ұйымдастырып, өткізді.

Конкурсқа қатысуға өтінімдер Қарағанды, Теміртау, Абай, Саран, Шахтинск, Балқаш, Приозерск қалаларының, Бұқар Жырау, Қарқаралы, Нұра, Осакаров, Шет аудандарының, сондай-ақ Бұрма ауылының мектептерінен, барлығы 73 мектеп, гимназиялары мен лицейлерінен 149 оқушыдан келіп түсті. Байқауға облыстың 56 жалпы білім беретін мектебі, 11 гимназиясы, 6 лицейі қатысты.

Байқауға қатысушылар келесі тақырыптар бойынша эссе жазды:

Тіл және мәдениет көпмәдениетті ортадағы ұлттық қазына ретінде.
21 ғасырдағы ақыл мен ойлаудың икемділігі.
Мамандығы мен кәсібі… олар сәйкес келе ала ма?
“Экрандық” мәдениеттің ерекшеліктері қандай?

Барлық конкурстық жұмыстар мәтіннің авторлық эссе фактісін растау мақсатында плагиатқа тексеру рәсімінен өтті. Конкурсқа қатысуға кемінде 95% өзіндік ерекшелігі бар жұмыстар жіберілді.

Конкурстық жұмыстарды тексеру үшін құзыретті комиссия құрамы ұйымдастырылды:

Газиханова Жанар Ғазизқызы-философия докторы (PhD), меңгерушісі. “Bolashaq” академиясы ” ЖМ Шет тілдері және мәдениетаралық коммуникация кафедрасы;

Апакова Мейрамкүл Айдарханқызы-гуманитарлық ғылымдар магистрі, “Wonderland”Шет тілдері және аударма орталығының жетекшісі;

Бөбеш Роза Сәбитқызы – білім магистрі (шет тілдері), ҚР Мақан Есболатов атындағы ІІМ Алматы академиясының ІІБ кәсіби-психологиялық даярлық және басқармасының оқытушысы.

Жангелдинова Салтанат Болатқызы-гуманитарлық ғылымдар магистрі, академик Е.А. Бөкетов атындағы Қарағанды университеті КЕАҚ докторанты;

Қалижанова Анна Николаевна-филология ғылымдарының магистрі, академик Е.А. Бөкетов атындағы Қарағанды университеті КЕАҚ аударма теориясы мен практикасы кафедрасының аға оқытушысы;

Осипович Александра Владимировна– академик Е.А. Бөкетов атындағы Қарағанды университеті КЕАҚ шет тілдер факультетінің аударма теориясы мен практикасы кафедрасының оқытушысы. ;

Бейсембаева Әйгерім Оразанбекқызы-академик Е.А. Бөкетов атындағы Қарағанды университеті КЕАҚ шетел филологиясы кафедрасының аға оқытушысы.

Оқушылардың конкурстық жұмыстары келесі критерийлер бойынша бағаланды:

-жұмыс мазмұнының жарияланған тақырыпқа және конкурс талаптарына сәйкестігі;

-мәтіннің өзіндік ерекшелігі;

-сауаттылық;

-семантикалық тұтастық, сөйлеу байланысы және презентация дәйектілігі;

-автордың ұстанымын көрсету, айтылған пікірдің дұрыстығы;

-ұсынылған лексикалық және грамматикалық құралдардың әртүрлілігі.

Барлық мәлімделген жұмыстарды плагиатқа тексеру процедурасы барлық эсселердің кем дегенде 95% түпнұсқалық шегінен сәтті өтпегенін көрсетті, осылайша қазылар алқасының бағалауына қатысушылардың 138 жұмысы жіберілді, олардың ішінде 6 үздік эссе анықталды.

Жеңімпаздарды құттықтаймыз және оларға табыс тілейміз!!!

Қазылар алқасының келісімімен, жүлделі орындар келесідей бөлінді:

1 дәрежелі диплом- Қарағанды қаласы Бауыржан Момышұлы атындағы ЖББМ оқушысы Әбеузар Мөлдір Чапайқызы (жетекшісі, ағылшын тілі мұғалімі Өкен Жанель Бекболқызы),

2 дәрежелі диплом-Шәкәрім Ыдырысов атындағы гимназияның оқушысы Диля Асылбекқызы, (жетекшісі, ағылшын тілі мұғалімі Шайхутдинов Радик Гафурович)

2 дәрежелі диплом – № 62 ЖББМ оқушысы Сабыржанов Мадияр Даниярович (жетекшісі, ағылшын тілі мұғалімі Чижевская Юлия Тимуровна)

3 дәрежелі диплом-Қарағанды қаласы Бауыржан Момышұлы атындағы ЖББМ оқушысы Зайцева Александра Юрьевна (жетекшісі, ағылшын тілі мұғалімі Цой Әсем Сабигуллаевна),

3 дәрежелі диплом – Қ. Сәтпаев атындағы гимназия оқушысы Кессель Владлена (жетекшісі, ағылшын тілі мұғалімі Нам Татьяна Николаевна)

3 дәрежелі диплом – № 45 гимназияның оқушысы София Игоревна Комаревцева (жетекшісі, ағылшын тілі мұғалімі Анастасия Андреевна Тютяева).

I дәрежелі дипломдармен марапатталған жеңімпаздар ЖОО – ның кез келген білім беру бағдарламасы бойынша “Bolashaq “академиясы” ЖМ бірінші оқу жылына 100%, II дәрежелі – 50% және III дәрежелі-25% мөлшерінде жеңілдік алады.

Байқау қорытындысы мен жеңімпаздарды марапаттау 10 наурызда “Bolashaq” Академиясы” ЖМ бас корпусында өткізіледі. Байқау жұмыстарының жетекшілері-мұғалімдерге алғыс хаттар табысталады.