2023 жылдың 7 наурызында Академияның барлық білім беру бағдарламаларының студенттері арасында өлкетану үйірмесі аясында Қарағанды қаласы күніне арналған іс-шара өткізілді.

Қатысушыларға жеке тұлғаны патриоттық тәрбиелеудің маңызды құрамдас бөлігі ретінде өлкетануды зерттеудің рөліне ерекше назар аудара отырып, ӘТЖ жөніндегі проректор Р.Н. Исмайлова құттықтау сөз сөйледі.

Іс-шара модераторы жалпы білім беру пәндері кафедрасының меңгерушісі А. У. Ильясова туған өлкені танымал етудің инновациялық технологиясы ретінде postcrossing жобасының әлеуеті туралы айтты (www.postcrossing.com) . Қазіргі коммуникациялық кеңістікте шығармашылық қарым-қатынастың тиімді әдістерінің бірі-2005 жылы 14 шілдеде португалдықтар Пауло Магальяйнш пен Ана Кампос негізін қалаған халықаралық Postcrossing (Посткроссинг) жобасы. Жобаның мәні-құрылған қоғамдастық ішінде пошта карталарын бөлісу, оған кез-келген адам кіре алады. Айырбастау пошта байланысы: байланыс бөлімшелері арқылы жіберу және пошташының жеткізуі арқылы жүзеге асырылады.

Бұл жоба өлкетануды зерттеу мен танымал етудегі аймаққа тән ерекшеліктердің пәрменді тетіктерін қамтыды. Қауымдастық үнемі дамып келеді: посткроссерлердің кездесулерінің саны жиі кездеседі, бұл кездесулер күнтізбесінде көрсетілген. “Қайда-қайда? Қарағандыда!”қаланың 88 жылдық мерейтойына Қарағанды қ. посткроссерлердің (pastila авторы) қарсы ашықхатының сюжеті негіз болды. 2022 жылғы 10 ақпанда Қарағанды посткроссерлері үшін есте қаларлық күн-халықаралық кездесулер күнтізбесіне енгізіле отырып және ресми логотипті пайдалана отырып, әлемдік қоғамдастыққа интеграцияланған қаланың посткроссерлерінің алғашқы қарсы ашықхаты шыққан сәттен бастап тура бір жыл.

Әлемдегі әйгілі “Қайда, қайда?”- “Қарағандыда!”өзінің пайда болу тарихын 2011 жылдың 28 мамырынан бастап жүргізеді және қазақстандықтардың жиналған қаражатына Қарағандыда орнатылды. Ашылу салтанатында қарағандылықтардың бастамашыл тобына Гиннестің рекордтар кітабының сертификаттау куәлігі табысталды, бұл мүсіндік композицияның әлемдегі алғашқы және жалғыз монумент екендігінің дәлелі.

Іс – шарада “Қарағанды дәуірлердің түйіскен жерінде (ХХ ғасырдың II жартысы-ХХІ ғасырдың І жартысы) ашықхаттар жиынтығының тұсаукесері өтті. Ашықхаттарға арналған суреттерді “Менің қалам” айдарының жүргізушісі В. А. Нагайцев ұсынды. Ашық хаттар жиынтығы ХХ ғасырдың 40-жылдарында қалыптаса бастаған Гагарин атындағы алаңның бұрынғы және заманауи көрінісін қамтиды. Сәулет-жоспарлау торабының композициясы сонымен қатар сквермен, Қарағанды медицина университеті мен “Bolashaq” академиясының ғимараттарымен ұсынылған. Виктор Александрович уақыт саяхатын жасағандай бір қалалық көріністің әртүрлі дәуірлерін көруге болатын кескін деректерінің қалай қалпына келтірілгенімен бөлісті.

“Педагогика” кафедрасының меңгерушісі, педагогика ғылымдарының кандидаты Д. С. Асакаева қатысушыларды қаланың оқу орындарының тарихымен, педагогикалық ұжымдармен және мектеп контингентімен, әр онжылдықта өзгеріп отыратын білім беру жағдайларымен таныстыра отырып, “Қарағанды облысының білім беруді дамыту тарихынан” танымдық экскурсияға кіргізді.

Бұл іс-шара қатысушылардың танымдық қызығушылығын оятты деп үміттенеміз. Өлкетану үйірмесіне қатысуға ниет білдірушілерді жалпы білім беретін пәндер кафедрасына шақырамыз (Абай көшесі, 17, 307 аудитория).