Балабақша мен академия арасындағы дуальды форматтағы бірлескен білім беру бастамалары

Қазіргі білім беру кеңістігінде оқытудың әртүрлі деңгейлерін біріктіретін дуальды білімге көбірек көңіл бөлінеді. Қызықты бағыттардың бірі-балабақша мен академия арасындағы дуальды білім беру тұжырымдамасы. Бұл балаларға жас кезінен бастап болашақ кәсібіне қажетті білім мен дағдыларды игеруге мүмкіндік беретін инновациялық тәсіл.

Дуальды білім берудің артықшылықтары?

1.Дағдыларды ерте дамыту: Академия студенттерімен өзара әрекеттесу балаларға сыни ойлауды, шығармашылықты және өзіне деген сенімділікті дамытуға көмектеседі.

2.Теория мен практиканың интеграциясы: Академиямен бірлесіп жасалған оқу бағдарламалары балаларға практикалық сабақтар мен жобалар арқылы білім алуға мүмкіндік береді, бұл оқу процесін қызықты әрі тиімді етеді.

3.Болашаққа дайындық: дуальды білім беру балалардың өздерінің қызығушылықтары мен кәсіби ұмтылыстары туралы ерте хабардар болуына ықпал етеді, бұл олардың болашақ мамандықты таңдауына оң әсер етуі мүмкін.

4.Ата-аналармен ынтымақтастық: бірлескен іс-шаралар мен жобалар арқылы ата-аналарды білім беру процесіне тарту үй мен оқу орны арасындағы байланысты нығайтады.

Балабақша мен академия арасындағы дуальды білім беру-бұл ерте оқыту тәсілін айтарлықтай өзгерте алатын перспективалық жол. Білім берудің әртүрлі деңгейлерін біріктіру балалардың табысты болашағы үшін негіз қалау арқылы олардың дамуы үшін бірегей жағдайлар жасайды.

Қарағанды қаласының “Bolashaq” Академиясы мен “Алтын сақа” балабақшасы көптеген жылдар бойы дуальды білім беру саласындағы сенімді әлеуметтік әріптестер болып келеді. Академияның оқытушылар құрамы семинар және практикалық сабақтарды практика базасына белсенді түрде шығарады, бұл студенттердің білім алуына ерекше жағдай жасайды.

2024-2025 оқу жылында ДОВ 24-1с және ДОВ 24-1к тобының кестесі бойынша балабақша базасында “Балалар әдебиеті және мәнерлеп оқу практикумы” пәні бойынша практикалық сабақтар қарастырылған. Студенттер ЖОО қабырғасында алған теориялық білімдерін іс жүзінде үлкен ынтамен қолданады, бұл олардың кәсіби дамуына ықпал етеді және оқу орны мен білім беру ұйымы арасындағы ынтымақтастықты нығайтады.

Балабақша мен академияны біріктіретін дуальды білім беру – бұл балалардың үйлесімді дамуына және одан әрі оқуға тиімді дайындыққа ықпал ететін оқытудың инновациялық тәсілі. Бұл модель балалардың оқуға деген қызығушылығын ерте қалыптастыруға және олардың мүмкіндіктерін кеңейтуге жағдай жасай отырып, практикалық дағдылар мен теориялық білімді біріктіруге мүмкіндік береді. Өскелең ұрпақтың жан-жақты дамуын қамтамасыз ету және оны қазіргі әлемнің сын-тегеуріндеріне дайындау үшін осындай бағдарламаларды дамытуды және қолдауды жалғастыру маңызды.

“Педагогика” кафедрасының аға оқытушысы Жанысбаева Р. М.