“Алаш айлығы” аясында ғылыми-танымдық семинарды табысты өткізу

“Алаш айлығы” аясында “Bolashaq” Академиясында 2023 жылғы 28 қарашада “Қазақстан тарихы” пәні бойынша “Қазақ халқының тәуелсіздік үшін ұлт-азаттық күресі” атты ғылыми-танымдық семинар өтті. Семинар 215 аудиторияда ұйымдастырылып, 10:30-да басталды.

Тарих ғылымдарының кандидаты, доцент Е.Б. Қасенов семинарға қатысушыларға қазақ халқының тәуелсіздік үшін ұлт-азаттық күресінің тарихи аспектілерін терең талдауды ұсынған оқиға модераторы рөлін алды.

Баяндамашылар және баяндама тақырыптары –

Жолдасбаева Эльмира Ин-23-2

Тақырыбы: “Қазақ халқының жоңғар шапқыншылығына қарсы ұлт-азаттық күресі. XVIII-XIX ғғ. ұлт-азаттық соғыстар және Ресей империясының отаршылдық саясатына қарсы тәуелсіздік үшін қазақ халқының қозғалыстары.”

Кадрин Тілеген Ю-23-2, Төлеген Сырым К-23-1

Тақырыбы: ХХ ғасырдың басындағы ұлттық мемлекет құру жолындағы “Қазақ” және “Айқап” баспалары.

Серік Әсем, Блялова Аяулым К-23-1

“Алаш қозғалысы және ұлттық мемлекет” тақырыбы.

Шағарғазы Ляззат Ю-23-2, Жақсылықова Дана, Саматқызы Аружан

“Алаш қозғалысы және ұлттық мемлекет.”

Аятхан Арайлым Ин-23-2

“Ұттық мемлекет құру жолындағы түркішілдік, исламшылдық және жәдидшілік идеялары.”

Құнанбаев Серікбол Ю-23-2, Сағатова Гульзат ПМНО-23-2, Болатбек Аяулым Ин-23-2

“Тоталитарлық жүйеге қарсы бағытталған ұлттық күрес және саяси репрессия құрбандары.”

Қалабаева Мерей, Сәбит Даяна, Тұрғанбаева Алтын, Ю-23-2

Тақырыбы: “1986 жыл: ығарлы және қанды Желтоқсан.”

Семинар Қазақстан Республикасының Тәуелсіздік күніне арналып, студенттер мен оқытушыларға ел тәуелсіздігін алуға алып келген тарихи оқиғаларды талқылауға бірегей мүмкіндік берді.

Іс-шараға қатысқан оқытушылардың белсенді қатысуын ерекше атап өткен жөн. Олардың сұрақтары, түсініктемелері мен пікірталастары жалпы пікірталасты байытуға айтарлықтай үлес қосты.

Семинар пікір алмасумен және жемісті талқылаумен, сондай-ақ белсенді қатысқаны үшін ұйымдастырушылар тарапынан алғыс сөздермен аяқталды. Қатысушылар ұлт тарихын оның тәуелсіздікке деген ұмтылысы аясында зерттеудің маңыздылығы туралы жалпы қорытындыға келді.

Семинарды ұйымдастырушылар академия студенттерінің білім деңгейі мен патриоттық санасын арттыруға ықпал ететін іс-шараны табысты өткізуге қосқан үлесі үшін модераторға, оқытушыларға және барлық қатысушыларға алғыс білдіреді.