Адамның жады: жаңа және күтпеген жағдайда

28 сәуір күні “Тұлға Плюс” психологиялық клубы “Педагогика және психология” ББ бастауыш және соңғы курс студенттерінің басын қосып, психологиялық ғылым әуесқойларын жинады.

Отырысты ашқан клуб президенті Дильназа Назарова бүгін талқыланған: “Мнемоникалық процестердің ерекшелігі: адам жадының құпиялары мен психологиялық ерекшеліктері” деген тақырып барлығына және әркімге қатысты екенін және өмірде аса маңызды болып табылатынын атап өтті.

“Жадсыз біз бір сәттің жаратылысы болар едік…” және “әрқашан жаңа туған нәрестенің позициясында болар едік …” деген пікірмен келіспеу мүмкін емес.

Ғылыми фактілерге сүйене отырып, дәл осы ұстанымды 3 курс студенттері Карина Перепечкина мен Дильназа Назарова дәлелдеді. Болашақ психологтар ақыл – ойды басқаратын есте сақтау қабілет і- ең күрделі психикалық танымдық процесс екенін және “адам мен әлем” байламын ұстап тұратындығын сауатты және кәсіби түрде көрсетті. Есте сақтаудың барлық түрлерінің ішінен студенттер эйдетизм құбылысына – “суреттің” ең кішкентай бөлшектері егжей-тегжейлі көрінетін фотографиялық репродукциясына ерекше назар аударды, өйткені сурет дәл қазір сіздің көз алдыңызда тұрғандай әсер береді.

Жақын адамның көз алдыңда өлгені немесе зорлаушының бет-әлпеті жадқа соншалықты қатты еніп, күн сайын азап шегіп, өмір сүруге мүмкіндік бермейтіндей, бұл жадтың қандай ерекшелігі бар?

Мәні бар мағыналық белгілерді қалдыра отырып,зұлымдық пен тектілік, соғыс және бейбітшілік туралы идеяларымызды анықтай отырып, неліктен эмоционалды есте сақтау бізді өмірге жетелейді,

Бұл сұрақтар Дильназа мен Каринаның ғылыми ой-толғауларынан түсініктеме тауып, жиналған студенттердің жарқын лебіздерін тудырды.

Оқу жылындағы психологиялық клубтың соңғы отырысында 2 курс студенті Жанна Құсайынованың ғылыми дебюті болды. Жадыны зерттеуде ол шын жүректен “берілгендігімен” және өмірдің қызықты параллельдерін жасауға мәжбүр еткендігімен бөлісті. “Еске түсіру ” және” кедергі “– бұл қазіргі заманғы студент оқу процесінде жиі кездесетін ұғымдар, және Жанна “кешіктірілген еске түсіру “және”бастағы ботқа” қалай пайда болатындығын және жақсы баға алуға қалай кедергі келтіретінін нақты және түсінікті түрде түсіндіре алды.

Мен Йост Заңын ықтималды (стохастикалық) теориямен батыл түрде ғылыми және өзіндік салыстырғаны үшін Жаннаға қошемет көрсеткім келеді, бұл жерде ол “ішінара есте сақтау” алгоритмі мен білім жетістігінің алдыңғы нәтижеге тәуелділігі арасындағы байланысты таба білген.

Әрине, кез-келген адамның өмірінде кез-келген білімді есте сақтаудың, саталуының және қайта жаңғыртудың үштұғырлығы маңызды. Бірақ түлек Владислав Ким қатысушыларға күтпеген сұрақ қойды: “ұмытып кетудің” жақсы және жаман жақтары қандай және бұл процесс адам үшін жақсы ма?

Владиславтың ойлауының триггері қызықты және екіұшты ой болды: “ауырсынуды ұмыту өте қиын, бірақ жақсылықты есте сақтау одан да қиын. Бақыт тыртық қалдырмайды. Бейбіт заман бізге ештеңе үйретпейді”. Бұл дивергентті ұстаным түлекке ұмыту процесінің мазмұны мен бағытын түсіндіріп қана қоймай, сонымен бірге автор бізді “өмірде бізбен бірге жүреміз” деп сендірген таңғажайып “ұмытудың қисығы”, “жиектің әсері” және “дәлелді ұмыту”нұсқаларын енгізуге мүмкіндік берді.

Айта кету керек, психологиялық клубтың отырыстарындағы Владислав Кимнің ғылыми ойлары ғылыми талғамдылығымен, мәселеге байланысты өзіндік көрегендігімен және жеке ғылыми қолтаңбасымен ерекшеленеді.

Осы оқу жылындағы “Тұлға Плюс” психологиялық клубының соңғы отырысына жиналғандардың барлығы өздерінің сүйікті Болашағының” студенттеріне қажетті білімді есте сақтауы, олардың дұрыс жағдайда сақталуы және қажетті жағдайда оңай қайта жаңғыртуы процесінің қызықты және жеке мағынасына толы болуын тілейді!

Көктем мен келе жатқан студенттік сессияны қуанышпен қарсы алыңыз!

“Тұлға Плюс ” психологиялық клубының отырыстарында

жаңа оқу жылында!

Жаңа қызықты және күтпеген кездесулерге дейін!