Жәния Әубәкірова “Bolashaq” академиясында

16 қазанда “Bolashaq” академиясының акт залында ҚР Халық әртісі, ҚР Мемлекеттік сыйлығының лауреаты Жәния Әубәкіровамен шығармашылық кездесу өтті. http://aubakirova.com/ )

Ғылыми кеңестің шешімімен Жания Яхияевнаға “Bolashaq” академиясының құрметті профессоры атағы берілді .

Жания Яхияевна академияның студенттері мен қызметкерлеріне “тақырыптағы вариация…” атты кітабын таныстырды, онда мұңмен және әзілмен өзінің халық әртісі ретінде қалыптасу жолдарын еске алып, оның өмірінде үлкен рөл атқарған адамдар туралы естеліктерімен бөлісті.

Студенттер Жәния Яхияевнаны қызықтырған сұрақтар қойып, толық жауаптар алды.

Кездесу соңында Қазақстан Республикасының Халық әртісі, ҚР Мемлекеттік сыйлығының лауреаты Жәния Яхиявна Әубәкірованың шығармашылығы туралы деректі фильм көрсетілді.

“Рухани Жаңғыру” мемлекеттік бағдарламасы аясында Жания Әубәкірованың қызметін оқу”

Жәния Әубәкірованың концерті 15.10.19 “Шалқыма” концерт залында өтті.

Фотосуреттер “Bolashaq” академиясының меншігі болып табылады, кез келген қолдану міндетті түрде көзді көрсете отырып, ауызша немесе жазбаша келісім арқылы жүзеге асырылады.

Жәния Әубәкірова қалалық БАҚ беттерінде:

15 қазан күні ” Шахтерская слава “композициясының жанында Халық әртісі Жания Әубәкірованың атаулы жұлдызы пайда болды. Ашылу аясында жұлдызды белгі “Шалқыма” концерт залында концерттік кеші өтті. Оның шығармашылық кеші симфониялық оркестрдің қатысуымен өрбіді. Оның есімі “Құрмет кітабына” енді.

Ол ҚР Халық әртісі, профессор, Франция өнер және әдебиет орденінің Кавалері және Ұлы ІІ дәрежелі “Қазақстан мен Ресей арасындағы достықты нығайтқаны үшін «Екатерина» сыйлығын алды.  1997 жылы Құрманғазы атындағы Қазақ ұлттық консерваториясының ректоры болды және оған 21 жыл басшылық етті. Ол жоғары кәсіби музыкалық білім беру жүйесін және жоғары оқу орнына дейінгі Музыкалық білім беру жүйесін жаңғыртуға бағытталған Қазақстандағы музыкалық білім беру стратегиясын әзірлеудің бастамашысы болды.

1998 жылы Жәния Әубәкірованың бастамасымен “Классика” музыкалық агенттігін ұйымдастырды. Ол 20 жыл бойы көптеген халықаралық жобалар, концерттер, фестивальдер, конкурстар өткізді, қазақстандық орындаушылар туралы кітаптар, аудиодисктер мен деректі фильмдер шығарды.

Жәния Әубәкірова Мәскеу мемлекеттік консерваториясын бітірді. П. И. Чайковский және “фортепиано”класы бойынша аспирантураны да тәмәмдады. Оның жеке концерттері мен әлемдік музыкалық классиканы және қазақстандық композиторлардың шығармаларын насихаттайтын атақты оркестрлермен өнер көрсетулері Қазақстанда, Францияда, Англияда, Германияда, Жапонияда, Ресейде, Польшада, Италияда, АҚШ-та, Израильде, Грецияда, Венгрияда тұрақты түрде өтеді. Жания Яхияевна белгілі музыканттар мен ұжымдармен, соның ішінде Ресейлік ұлттық оркестр, Француз радиосының симфониялық оркестрі, Стамбул филармониялық оркестрі, ағылшын камералық оркестрі және т.б. ұжымдармен өнер көрсетті.

Музыкант пен педагог: қазір қазақстандық өнер өкілдеріне көбірек көңіл бөле бастады. Ол өз оқушыларының жетістіктерін мақтан етеді. Ал фортепианодағы ойынға өзінің қызығушылығы бала кезінде пайда болды, анам пианино сатып алған кезде: содан кейін қыз бұл құрал оған өте қолайлы екенін түсінді. Қара-ақ клавиштен дыбыстарды шығару сиқырлы болып көрінді.

Студенты задавали Жании Яхияевной интересующие вопросы и получали исчерпывающие ответы.