Өз ісінің кәсіби маманымен кездесу (Қарағандының 90 жылдығына)

“Шетел тілі: екі шетел тілі” білім беру бағдарламасының студенттері “Өлкетану” пәнін оқып, Қарағанды өңірінің тарихы бойынша зерттеулермен айналысып, “Урбанистика орталығы” ЖМ сәулетшілер тобының жетекшісі А.Волошиннің шақыруымен диалог алаңына қатысу туралы өз пікірлерімен бөлісті. Бұл кездесу Қарағанды қаласының 90 жылдығына арналған іс-шаралар циклі аясында өткізілді.

2024 жылғы 15 қазанда өткен Урбанистика орталығының сәулетшілер тобының өкілі Алексей Волошинмен диалог алаңы қозғалған тақырыптардың өзектілігі мен спикердің кәсібилігінің арқасында терең әсер қалдырды. Алексей Волошин қала құрылысы мен дизайн саласындағы құнды тәжірибесімен бөлісті, бұл бізге урбанистиканың дамуына үлкен көзқараспен қарауға мүмкіндік берді. Талқылау барысында қалалардың тұрақты дамуына, қазіргі заманғы архитектуралық шешімдерді қолда бар инфрақұрылымға интеграциялауға, сондай-ақ жоспарлау процесіне жергілікті қоғамдастықтың қатысуының маңыздылығына қатысты маңызды мәселелер көтерілді.

Қаланы дамыту жобаларының көрнекі мысалдарына ерекше назар аударылды. Бұл біздің қаланың уақыт өте келе қалай салынғанын және өзгергенін анық көруге мүмкіндік берді, бұл сәулет идеялары мен жобаларының қалай жүзеге асырылғанын және оның дамуының әртүрлі кезеңдеріне бейімделгенін көрсетті.

Диалог алаңында мен қаланың қалай дамығанын көрсететін көптеген фотосуреттерді көрдім. Әлеуметтік индустрияландыру процестері туралы білу және менің туған қалам туралы көптеген жаңа фактілерді есту өте қызықты болды. Мені әсіресе қала орталығындағы стенд қызықтырды (“Диеталық асхана” аялдамасына қарама-қарсы). Алексей Волошин бұның бұрын жер асты дәретханасы болғандығын айтты, бұл менің осы жерге деген қызығушылығымды толығымен тоқтатып тастады, мен қатты таң қалдым! Сондай-ақ, бұл мен үшін жаңалық болды, бастапқыда қаладағы адамдар саман үйлерде тұрыпты – мен бұл туралы бұрын білмеген едім.

Жалпы, кездесу қатысушыларға сұрақтар қоюға және урбанистика саласындағы жетекші сарапшылардың бірінен жауап алуға мүмкіндік бере отырып, тәжірибе алмасудың тамаша алаңына айналды.

ИН-24-1к тобының студенті Қази Аяжан

Бүгін Қарағанды қаласының урбанистика орталығының сәулетшілер тобының жетекшісі Алексей Волошин қаланың құрылысы мен сәулеті туралы қызықты дәріс өткізді. Ол ескі қаланың даму тарихына және Майқұдық пен Пришахтинск сияқты маңызды аудандарға егжей-тегжейлі тоқталды. Майқұдық жерасты өткеліне және Қарағандының мәдени мұрасын сақтайтын ескі драма театрына ерекше назар аударылды.

А. Волошин сонымен қатар қаланың ерте құрылысында маңызды рөл атқарған саманнан жасалған үйлер туралы айтты. Бұл сазды ғимараттар алғашқы қоныстардың символына айналды және қаланың жергілікті жағдайларға қалай бейімделгенін және қолда бар материалдарды пайдаланғанын көрсетеді. Лектор мұндай үйлер тарихтың бір бөлігі ғана емес, сонымен қатар аймақтың мәдени дамуын түсінудің маңызды элементі екенін атап өтті.

Дәріс ақпараттық және қызықты болды: Алексей Волошин тарихи фактілер мен архитектуралық аспектілерді күнделікті өмірдегі мысалдармен сәтті үйлестірді. Оның жеңіл тілде жеткізу стилінің арқасында тыңдаушылар Қарағандының тарихын тереңірек түсініп қана қоймай, оның өткен дәуірлерінің атмосферасын сезіне алды.

ИН-24-1к тобының студенті Рахымжан Назерке

Орталық Қазақстандағы әлеуметтік-экономикалық даму және қала құрылысы мәселелері бойынша диалог алаңы Қарағанды қаласының мысалында өте жағымды әсер қалдырды. Қаланың тарихи дамуының : оның кеншілер қонысы ретінде құрылуынан бастап ірі индустриалды орталыққа дейінгі көрсетілімі, ерекше ұнады. Инфрақұрылымды жаңғыртуға және қала тұрғындарының өмір сүру жағдайларын жақсартуға бағытталған маңызды қала құрылысы жобалары туралы білу қызықты болды.

Ағымдағы құрылыс және қаланы кеңейту жоспарлары туралы презентация да өте мазмұнды болды. Жайлылық пен экологиялық тұрақтылыққа қойылатын заманауи талаптарды ескере отырып салынатын жаңа тұрғын үй кешендері туралы білдім. Құрылыс процесінде қоғамдық кеңістіктер мен жасыл аймақтарды құруға назар аударылғаны қуантады, бұл қаланы өмір сүруге тартымды етеді.

ИН-24-1к тобының студенті Кокорина Вероника

Урбанистика орталығының сәулетшілер тобының жетекшісі Алексей Волошинге бірегей және жайлы диалог алаңы үшін үлкен алғысымды білдіргім келеді, Мен өзім үшін Қарағанды қаласының креативті құрамдас бөлігіне ғана емес, сонымен қатар тарихи құрамдас бөлігіне, тіпті өзінің тұрғылықты жері туралы да көптеген сәттерді білдім: Пришахтинск, саман үйлер туралы, Пришахтинск мен Жаңа қала арасындағы ескі қала туралы Қаздрамтеатрдың жалғыз сақталған ғимараты туралы. Сондай-ақ, спикер көрнекі салыстыруда бірқатар нысандарды көрсетті: кеншілер МҮ, “Шалқыма” театры, “Bolashaq” Академиясы, Орталық саябақ, әуежай және оның құрылысының тарихы, Оңтүстік-Шығыс және тағы басқалар. Сәулетшінің көзқарасы бойынша типтік және жеке жобалар арасындағы айырмашылық туралы айтты. Сонымен қатар, Алексей мен үшін дизайндағы жаңа аспектіні ашты, өйткені Қарағанды қаласындағы түс схемасы, негізінен сары, күрең барқыт, яғни барлық жылы түстер басымдыққа ие. Тұсаукесер нақты, пайдалы және ең маңызды компоненттерге толы болды. Сондай-ақ, Алексейдің керемет спикер, коммуникативті екендігін және аудиторияның қарым-қатынасы мен көрінісі үшін жайлы достық орта орната алатындығын атап өткім келеді. Алексей болашақта Қарағанды қаласын одан да тың, соны жағынан ашатынына сенімдімін, өйткені ол өз ісінің маманы және оған шын жүректен мүдделі. Қорытындылай келе, кездесу модераторы аға оқытушы Әлия Укужанқызына студенттерге қаламызға қатысты осындай маңызды және танымдық тақырыптарға енуге және урбанистік даму процестеріне қатысуға мүмкіндік берген іс-шараның осындай деңгейін ұйымдастырғаны үшін алғысымды білдіргім келеді. Мұндай кездесулердің біздің өңіріміздің сәулеті мен мәдениетіне жан-жақты көзқарас қалыптастыру үшін зор маңызы бар екеніне сенімдімін.

ИН-24-1К тобының студенті Агибаева Алина