ҰЛЫ ПСИХОЛОГТАР ШОҚЖҰЛДЫЗЫ: ӨТКЕННЕН ҚАЗІРГІ УАҚЫТҚА ДЕЙІН

“Тұлға Плюс” психологиялық клубының қараша айындағы отырысы таңқаларлық фактіні атап өтеді, бұл: 1902 жылы әртүрлі елдерде өмір сүрген, бір-бірін танымайтын, әртүрлі жылдар бойы өмір сүрген және психологиялық ғылым тарихына енген керемет жаңалықтар ашқан психолог ғалымдардың дүниеге келуі.

Бұл клуб президенті Дильназ Назарова белгілеген: “Ұлы ғалымдар шоқжұлдызының мерейтойлық жылы” тақырыбын анықтады.

Э.Эриксон бірқатар психологиялық жаңалықтар ашты. Біздің сүйікті қатысушыларымыз Карина Перепечкина мен Дильноза Назарова оның жеке басының сәйкестігін зерттеуді ұсынды.

Олардың рефлексиялық талдауындағы Э. Эриксонның “мен кіммін?”, “мен қандаймын?”, “неге мен?” деген сәйкестік сөзіне жауап беретін бұл ұғым бұл тек жасөспірімдердің ғана емес, сонымен қатар әрбір заманауи ойлайтын адамның жеке басының негізгі құрамдас бөлігі.

А. Н. Леонтьевтің ғылыми ашылуының тұсаукесері дПМНО – 22-1с тобының бірінші курс студенті Елена Басалаева мен Юлия Мантрованың ғылыми дебюті болды. Болашақ мектеп мұғалімдері ретінде Елена мен Юлия бір-бірімен диалогта шабыттанып, жарқын түрде А. Н. Леонтьевтің белсенділік тәсілі қазіргі білім берудің өзекті мәселелерін шешуге қабілетті екенін дәлелдеді, сондықтан олардың ғылыми рефлексиясы “Белсенділік тәсіліне жаңа көзқарас” деп аталады, олардың пікірінше, бұл мұғалімдердің кәсіби белсенділігіне жаңа көзқарас ашады.

Любовь Кимлач (дПМНО-22-1с тобының студенті) және “Педагогика және психология” ББ бірінші курс студенті Лиза Керимованы американдық психолог Карл Роджерс “таныстырды”. Олар оның өзін-өзі жүзеге асыру теориясын ата-аналардың қатаң нормаланған жастық шағы мен К.Роджерстің гуманистік психологиядағы “Мен” туралы ашық және еркін мәлімдемеге шығу қабілеті арасындағы себеп-салдарлық байланыстың нәтижесі ретінде қарастырды.

Айта кету керек, Любовь Кимлач өзін түсіну үшін Карл Роджерстің қаншалықты көмегі тигенін мойындады. Ұлы нейропсихолог А.Р. Лурияның “махаббат және ғылым” тағдырының формуласы туралы “Мектепке дейінгі оқыту және тәрбиелеу” ББ бітіру курсының студенттері Лаура Жампейісова мен болашақ педагог – психолог Жанна Құсайынова талқылады.

Миды зерттеуде үлкен жаңалықтар ашқан нейропсихологияның негізін қалаушы А. Лурияға бүкіл әлем қол шапалақтады, ал өз елінде ол “қалаусыз данышпан”болды. Бірақ студенттер ғалымның тағдыры мен ғылыми өрлеуінің күрделі бұрылыстарын зерттей отырып, адам мен әлемнің негізгі байланысы ретінде есте сақтау проблемаларын психологиялық зерттеулермен қиылысқан қазіргі медицинадағы жаңалықтарының керемет жалғасын көрсетті.

Бізді “Bolashaq” Академиясының сүйікті түлегі, полковник, медицина академиясының әскери дайындық кафедрасының меңгерушісі – Бауыржан Жиенбаевтың қонаққа келгені қуантады. Ол үшін психология өз кәсібінің жаңа қырын ашты.

“Тұлға Плюс” психологиялық клубының бүгінгі отырысы көрсеткендей, 1902 жылы дүниеге келген ұлы ғалымдар шоқжұлдызы бүгін, 2022 жылдың мерейтойында, әр түрлі білім беру бағдарламаларының студенттерін өз жаңалықтарын білуге, зерттеуге және ләззат алуға ұмтылуда біріктірді.