Қазақстан Республикасының Ұлттық валюта күні тақырыбындағы кураторлық сағат

2023 жылғы 29 қарашада “Шет тілдері және мәдениетаралық коммуникация” кафедрасы ББ студенттері: Шет тілі: екі шет тілі, МИН-22-2 топтарының арасындаҚазақстан Республикасының Ұлттық валюта күні тақырыбында кураторлық сағат ұйымдастырылды және өткізілді.

Аристанова. А, Бердібекова. және А.Сембаева осы кураторлық сағатты аға оқытушы Ф.А. Каригулованың жетекшілігімен пікірталас түрінде өткізді.

Мақсаттары мен міндеттері:

• Патриотизмді қалыптастыру;
  • Қазақ халқының мәдениетіне, тарихи өткеніне және мұрасына деген сүйіспеншілікті, құрмет пен қызығушылықты бойларына сіңіру;
  • Ақша туралы моральдық идеяларды қалыптастыруға ықпал ету.

1993 жылғы 12 қарашада “Қазақстан Республикасының ұлттық валютасын енгізу туралы” Қазақстан Республикасы Президентінің Жарлығы шықты.

Сол жылдың 15 қарашасында теңге алғаш рет айналымға енді. Бұл күн ҰЛТТЫҚ ВАЛЮТА КҮНІ.болып саналады.

Теңгені әзірлеу қысқа мерзімде – небәрі 1 жыл ішінде жасалды. Салыстыру үшін ағылшын фунты стерлингімен 6 жыл жұмыс істегенін атап өткен жөн. Дегенмен, теңге жоғары сапалы және оны қолдан жасау өте қиын: ірі вексельдерде 12-18 қорғаныс элементтері бар.

Бұдан кейін “Бақыт ақшада ма – кім бұны қолдайды, кім қарсы?” деген тақырыпта дебат жүргізілді.

Студенттер ақша және олардың адам өміріндегі рөлі туралы пікірталас үшін 2 командаға бөлінді. Біз оны анықтауға тырысамыз: ақша-бақыт па, немесе зұлымдық па? Неліктен адамдар ақшаға соншалықты құмар? Неліктен ақша = бақыт арасында теңдік белгісі болады? Адамға бақыт үшін қанша ақша қажет? Әр командадан 2 спикер сөз сөйледі: Саматова Сила Рашитова Екатерина, Тильман Аида, Вертухова София. Олар ақшаның өмірдегі рөліне қатысты өз пікірлерін білдірді. Осыдан кейін қазылар алқасы спикерлерді тыңдап, қорытынды үкім шығарды.