“25 қазан – Республика күні” тақырыбындағы кураторлық сағат

2023 жылғы 20 қазанда Шет тілдер және МК кафедрасының аға оқытушысы Р.Р. Ганеев Ин-23-1,2 тобының 1 курс студенттерімен кураторлық сағат ұйымдастырды және өткізді. Аталған іс-шара барысында бірінші кезекте осы маңызды күннің фактілеріне қатысты қысқаша ақпарат берілді. Студенттерге баяндалған мәселелерге байланысты сұрақтар қойылды.

1. Еуразия континентінің орталығындағы ірі қала. 10.12.1997 жылдан бастап ерекше мәртебеге ие. Қала мәртебесі 1862 жылдан бері бар. 2017 жылдың маусым айында миллионер қала деңгейіне жетті. 2019 жылы халық саны 1 миллион 82 мың адамды құрады. Соған қарамастан, тұрғындар саны бойынша ол осы елдің ең ірі қаласы – Алматы қаласынан төмен. (Астана)
  2. Кең көшелері, әдемі ғимараттары, көптеген саябақтары мен алаңдары бар шуақты, жасыл желекке толы қала. Қаланың 150 жылдық бай тарихы көптеген көрнекті орындарда, тарихи мәдени және тарихи ескерткіштерде, қаланың қарама – қарсы сәулетінде-ежелгі крепостнойлық ғимараттардан бастап заманауи биік кешендерге дейін көрінеді. Елдің экономикалық, мәдени орталығы. (Алматы)
    3. Қазақстанның ең көне қалаларының бірі, XII ғасырда[6] шығысқа қарай 10 км жерде орналасқан Сайрам Жібек жолындағы жақын маңдағы сауда қаласын қорғау үшін Керуен-сарай ретінде құрылған. Бұл атау соғды (Иран) “чимин-чеменнен”, яғни шалғыннан, гүлденген алқаптан немесе “кент” — жасыл (гүлденген) қала дегеннен шыққан. (Шымкент)
    4. Аймақтың табиғи ландшафттары әдемі және алуан түрлі: орманды дала, дала, жартылай шөлдер мен шөлейттер… Бұл қазақ тарихындағы көптеген даңқты оқиғалардың қасиетті жері, Қазақстанның әйгілі ұлдары – дана билер мен құдіретті батырлардың Отаны. Зияткер қазақтар арасында бірінші болып талантты әскери қолбасшы, жоңғарлармен шайқас батыры Шақшақ Жәнібек Қошқарұлы тархан құрметті атағын алды. Бұл жерде Кенесары ханның ұлт-азаттық көтерілісінің негізгі іс-қимылдары өтті. (Қостанай облысы)
    5. Еуропа мен Азияны байланыстыратын қала. Қаланың тарихы 1640 жылы Ярославль саудагері Гурьев Ноғай хандығына Яик өзенінің сағасында салынған ағаш ұстасы үшін алым төлеген кезде басталады. 1991 жылға дейін қала Гурьев деп аталды және мұнай өндірісі мен балық аулау өнеркәсібімен танымал болды. (Атырау).

Қорытындылай келе, қазіргі заман көрегендікке, адалдыққа, жауапкершілікке, адамгершілікке, өмірге деген сүйіспеншілік пен төзімділікке үйретеді. Кез-келген мемлекеттің даму стратегиясы бар, үкімет халықтың алдына қол жеткізуге болатын мақсаттар қояды. Әр адам мақсат қоюды үйреніп, оларды орындауға ұмтылуы керек.