№1 гимназиядағы 6В01702 – “Шет тілі: екі шет тілі” ББ филиалы жұмысы аясында Шет тілдері және мәдениетаралық коммуникация кафедрасының “Цифрлық қауіпсіздік: қауіпсіз Интернетке қадамдар” тақырыбындағы дөңгелек үстел

“Bolashaq” Академиясының Шет тілдері және мәдениетаралық коммуникация кафедрасы №1 гимназия филиалының тәжірибелі мұғалімдерімен және магистранттармен дөңгелек үстелдер, арнайы оқыту семинарларын ұйымдастыру және өткізу, сондай-ақ болашақ кәсіби қызметтің барлық мәселелері бойынша кеңес беру және ақпараттандыру арқылы жәрдемдесу бойынша жүйелі жұмыс жүргізеді.

Осы айдағы осындай іс-шаралардың бірі 2024 жылғы 28 ақпанда Шет тілдері және МК кафедрасының оқытушылары Абдрешева Мадина Каббасовна, Ганеев Руслан Рашидович және Те Анастасия Вячеславовна өткізген “Цифрлық қауіпсіздік: қауіпсіз Интернетке қадамдар” тақырыбындағы дөңгелек үстел болып табылады.

Дөңгелек үстелдің мақсаты цифрлық қауіпсіздіктің негізгі принциптерін талқылау және студенттерге онлайн ортада қауіпсіздікті қамтамасыз ету үшін қандай қадамдар жасай алатыны туралы ақпарат беру болды.

Кафедра оқытушылары іс-шара тақырыбын таныстырып, оның мақсаттарын түсіндірді.

“Bolashaq” Академиясының 4 курс студенттері Саматова С. және Суровцев Д. таныстырылымда ақпараттық қауіпсіздікке төнетін қауіп-қатерлерді айқын көрсетті.

10 және 11 сынып оқушылары фишинг, зиянды бағдарламалық қамтамасыз ету, кибербуллинг және т. б. сияқты онлайн ортадағы негізгі қауіптерді талқылады.

Студенттердің жеке ақпаратын және интернеттегі қауіпсіздігін қорғау үшін нақты қадамдар мен шаралар ұсынылды. Бұған күшті парольдерді пайдалану, бағдарламалық жасақтаманы жаңарту, жеке деректерді мұқият өңдеу және т.б. амал-тәсілдерді қолдану кіреді.

Оқушылар цифрлық қауіпсіздік туралы сұрақтар қоюға және оларға модераторлардан жауап алуға мүмкіндік алды.

Кафедра студенттері мен оқытушылары талқылауды қорытындылады және іс-шарада талқыланатын білімді күнделікті өмірде онлайн-ортада қолданудың маңыздылығын атап өтті.

Оқушылар орындалған жұмыстан күткендері орындалды ма, жоқ па, деген мәселе бойынша өз пікірлерін білдірді..

Дөңгелек үстел сәтті өтті және студенттер мен оқушыларға цифрлық қауіпсіздік туралы білімдерін кеңейтуге және интернеттегі қауіпсіздікті қамтамасыз ету үшін практикалық қадамдарды қолдануды үйренуге мүмкіндік берді. Қатысушылар тақырыпқа қызығушылық танытып, талқылауға белсенді қатысты.

Осындай іс-шараларды өткізуді жалғастыру және студенттерге цифрлық қауіпсіздік негіздерін үйрету ұсынылады, өйткені бұл оларға онлайн-ортада өздерін тиімді қорғауға мүмкіндік береді. Сондай-ақ, мәселені тереңірек түсіну үшін осы тақырып бойынша қосымша іс-шаралар мен тренингтер ұйымдастыруға назар аударған жөн. Қатысушылар дөңгелек үстелдің ақпараттық форматы мен жоғары сапалы практикалық материалдар үшін алғыс білдірді, бұл тақырыптың өзектілігі мен қажеттілігін растайды. Осындай дөңгелек үстелдерді өткізуді мектеп оқушылары үшін өзекті және перспективалы деп санаймыз.