РЕСПУБЛИКАЛЫҚ ҒЫЛЫМИ-ПРАКТИКАЛЫҚ КОНФЕРЕНЦИЯ, «ЭТНОМӘДЕНИ БІРЛЕСТІКТЕРДІҢ ЖАС КӨШБАСШЫЛАРЫНЫҢ БОЙЫНДАЖЕКЕ ТҰЛҒАНЫ ҚАЛЫПТАСТЫРУ»

2019 жылы 22 ақпанда ҚБО директоры А. Н. Калижанова, “Руханият” ҒЗО директоры А. У. Аупенова, “Қазақ тілі және әдебиеті” кафедрасының оқытушысы Е. М. Ермагамбетов, ИН-16-1 тобының студенті Д. К. Жанабаев, К-18-1 тобының студенттері және шет тілдер және мәдениетаралық коммуникация кафедрасының түлегі А. К. Хомутова Қарағанды қаласының Достық үйінде өткен “этномәдени бірлестіктердің жас көшбасшыларының жеке басын қалыптастыру” атты республикалық ғылыми-практикалық конференция жұмысына қатысты.

​Конференцияның ұйымдастырушылары: Қарағанды облысының Қазақстан халқы Ассамблеясы, Қарағанды облысы әкімі аппаратының “Қоғамдық келісім” КММ.

Конференция н. Ә. Назарбаевтың бейбітшілік пен келісім моделін танымал ету, “Рухани жаңғыру”, “Ұлы даланың жеті қыры” бағдарламаларын ілгерілету және жүзеге асыру, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Президентінің бес әлеуметтік бастамаларын жүзеге асыру үдерістері мақсатында өткізілді.

Пленарлық отырыстың спикерлері болды:

1.Қазкенов Қ. М.-Қазақстан халқы Ассамблеясы ғылыми-сараптамалық кеңесінің мүшесі, академик, профессор, философия докторы,

“Болашақ: векторлық Қазақстанның верификациясы” тақырыбындағы баяндама”

2. Артықбаев Ж. О.-Қазақстан халқы Ассамблеясы Ғылыми-сараптамалық кеңесінің мүшесі, Л. Н. Гумилев атындағы Еуразия ұлттық университетінің профессоры,

“Рухани жаңғыру негізі-Алаш идеясы” тақырыбында баяндама”

3. Мұсабеков Б. М.-қоғам қайраткері, абайтанушы, композитор, ҚР Журналистер Одағының мүшесі, Қарағанды облысының “Рухани жаңғыру” жобалау кеңсесінің бас менеджері,

Рухани жаңғыру “бағдарламасының негізгі басымдықтары мен міндеттері” тақырыбындағы баяндама”

4. Тұрсынова Ж. Ж.-Қарағанды облысы Мемлекеттік мұрағатының директоры, редагогика ғылымдарының кандидаты

“Қарағанды облысының полиэтностық қалыптасуының тарихи кезеңдері” тақырыбындағы баяндама”

“Руханият” ҒЗО директоры А. У. Аупенова “ғасырлар дәстүрлерін сақтау: қазақтардың мәдени коды және толеранттылық”секциялық отырысының модераторы болды.

ИН-16-1 тобының студенті Данияр Жанабаев екінші секцияда “жастар арасындағы жұмыссыздық бәсекеге қабілетті ұлттың негізгі жағымсыз факторларының бірі ретінде” атты баяндама жасады. Оның баяндамасы қызу талқылаулар мен көптеген сұрақтар тудырып, үздіктердің бірі болып белгіленді.

Шет тілдер және мәдениетаралық коммуникация кафедрасының түлегі, ММУ Қазақстан филиалының бірінші курс магистранты Хомутова Әсел “мектепке дейінгі білім берудегі этнопедагогикалық тәрбие призмасы арқылы мультимәдени тұлғаны дамыту”атты үшінші секцияда баяндама жасады.  Модераторлар мен қатысушылар мультимәдени тұлғаны қалыптастыру Қазақстанда жас ұрпақты тәрбиелеудің негізгі идеясы болуы тиіс деп келісті.

Ғылыми жетекші Жанабаева Д. К. және Хомутова А. К., Калижанова А. Н. осындай іс-шараларға қатысу жастарға қажет деген қорытындыға келді, себебі олардың дүниетанымын кеңейтіп, белсенді азаматтық ұстанымды қалыптастырады.

Сонымен қатар, конференция модераторлары бітіруші А. К. Хомутованың “Болашақ” академиясында оқуды аяқтағаннан кейін шет тілдер және мәдениетаралық коммуникация кафедрасымен ынтымақтастығы мен тығыз қарым-қатынасын атап өтті.”

Конференцияның барлық қатысушылары өз зерттеулерін жалғастыру үшін жаңа серпін алды. “Жастар жылында” өткізілетін конференция аса өзекті болып табылады, өйткені бір алаңда ғылым қайраткерлеріне, студент жастарға кездесуге және өзара іс-қимыл векторларын анықтауға мүмкіндік береді.