Ғылыми психологиялық жаңалықтардың тоғысуы

Биылғы оқу жылында “Тұлға плюс” психологиялық клубының бірінші отырысына ғылыми зерттеу тақырыбына қызығушылық танытқан әртүрлі курстардың, білім беру бағдарламалары мен оқыту форматтарының студенттері (ПиП-22-1, ПиП-20-1, дПМНО-22-1к, ДОВ-22-1С), түлектер (Жиенбаев Б.А., Смирнов С. Ю., Жанпеисова Л.) және қонақтар (Педагогика кафедрасының оқытушылары, Академиялық мәселелер жөніндегі проректор, “Вolashaq” Академиясының ректоры) қатысты.

Студенттік ұрпақтар ауысады, бірақ бір нәрсе өзгеріссіз қалады, күрделі, бірақ таңқаларлық қызықты әлемді және өзін тереңірек түсінуге мүмкіндік беретін ғылым – психологияға деген сүйіспеншілік.

Отырысты ашқан клуб президенті София Хусаинова “Психологиялық ғылым: тарих және қазіргі заман (ғылыми жаңалықтардың қиылысы)” атты кездесу тақырыбын жариялады.

Шынында да, білімнің тұтас бейнесін құруда уақыттың, ғылыми фактілердің, ғалымдардың ұстанымдарының психологиялық байланысы өте маңызды, ол арқылы тарихи жаңалықтардың өзектілігін және олардың біздің нақты өмірімізде қолданылуын көруге болады.

Сондықтан студенттер психологиялық ғылымның тарихы бүгінгі күнге дейін жобаланғанын және қазіргі заманғы адам қатты сезінетінін ынта-жігермен, шабытпен дәлелдеді.

Бұл студенттердің ғылыми зерттеулерінің векторын таңдауын анықтады:

• Хусаинова София -“Детерминизм қазіргі адамның өмірінің себеп-салдарлық шарты ретінде”;

• Жүнісова Әсемгүл – “Психологиялық ғылымның тарихи негіздерінің бүгінгі күнмен байланысы”;
  • Нуршинова Дарья – “Зигмунд Фрейд: адам мен қазіргі қоғам арасындағы қақтығыс эмоционалдық бұзылулардың бастауы ретінде”;

Керимова Елизавета “Бихевиоризм: оның қазіргі кездегі көріністері”;

Федяева Татьяна-Гештальтпсихология: қазіргі шындықтың 114 психологиялық заңдары;

Құсайынова Жанна – “Аяқталмаған әрекеттің әсері (Зейгарник Заңы): қазіргі заманға секіру”.

Айта кету керек, студенттер психологиялық білімнің тереңдігі мен жүйелілігін ғана емес, сонымен қатар олардың авторлық қолжазбасының ерекшелігін анықтайтын таңдалған зерттеу позициясындағы еркіндігі мен өзіндік ерекшелігін көрсетті.

Мен екінші курс студенттерін “Тұлға плюс” психологиялық клубындағы керемет ғылыми дебютімен құттықтағым келеді және олардың жаңа тосын зерттеу жаңалықтарын күтеміз!

Сіздерді келесі отырыста күтеміз, оның тақырыбы :“Әлемнің әртүрлі елдері өкілдерінің этникалық сәйкестігінің психологиялық аспектілері (мәдени ортадағы бейімделу мәселелері)”.