Шын жүректен рахмет!

Тұңғыш Президенттің бастамасымен 2016 жылдан бастап 1 наурыз Алғыс айту күні болып жарияланды. Бұл күні 1995 жылы Нұрсұлтан Назарбаевтың бастамасымен елімізде тұратын барлық этностардың бірлігі мен достығының символына айналған институт – Қазақстан халқы Ассамблеясы құрылды. Bolashaq академиясында 6 жыл бойы әлеуметтік қолдау түрінде ризашылық білдірудің жақсы дәстүрі қалыптасты.

Алғыс айту күні – бұл Қазақстанның барлық тұрғындарының бір-біріне құрмет пен сыйластық көрсетуі.

Бүгін Алғыс айту күні барлық әріптестерімізге төзімділік, мейірімділік және жомарттық үшін алғыс айтқымыз келеді.

Заң пәндері кафедрасы академия басшылығына баға жетпес көңіл бөліп, бізге көрсеткен қамқорлығы үшін ерекше алғыс білдіреді!

Бұл тек әлеуметтік көмек қана емес, өз орайында, дәстүрге айналған, сонымен қатар ұжымда жалпы жағымды, жайлы атмосфера құруға деген ұмтылыс деп айтуға болады.

Біз бәріміз әдептіліктің маңыздылығын, олардың күнделікті өмірге деген қажеттілігін жақсы білеміз, бірақ біз олардың мағынасын ойламай-ақ, ризашылықтың көп бөлігін білдіреміз. Алайда, алғыс сөздер сиқырлы қасиеттерге ие – олардың көмегімен адамдар бір-біріне қуаныш сыйлайды, назар аударады және жағымды эмоцияларды жеткізеді-онсыз біздің өміріміз тапшы және мұңды болады.

Психологтар ризашылық сөздері “ауызша сипағыштау ” екеніне сенімді, олар адам жанын жылулықпен тыныштандырады және жылытады. Ең бастысы, алғыс сөздердің таза жүректен айтылғандығы!

“Рақмет” қазақ сөзі түркі тілінен аударғанда жанашырлық, мейірімділік, алғыс дегенді білдіреді. Бұл мейірімділік – игі, адамгершілікті көзқарас. Орыс тіліндегі “спасибо” сөзі 16 ғасырда жиі айтылатын “Құдайды сақта”деген сөзден шыққан деп саналады. Бір қызығы, ағылшын баламасының түпкі тамыры-Тһапк you-да қарапайым ризашылықтан гөрі тереңірек кетеді. Бұл қазақтың “рахмет”, орыстың “спасибо” және ағылшынның “Thank you” және іс жүзінде әлемнің барлық тілінде айтылатын “рақмет” сөздері кез келген халықтың мәдениеті үшін аса маңызды болғанын білдіреді.

Осы Алғыс күнінде біз әр түрлі тілдерде “рахмет” сөзінің мысалдарын келтіргеніміз кездейсоқ емес. Мағынасы бірдей мәнде дерлік бұл сөздер адамгершілікке, адамның бір-біріне деген бауырмалдығына және бізді қоршаған ортаға деген мейірімділікке баулиды.

ТілАйтылуы
Қазақша Рахмет