Мықты отбасы-мықты мемлекет

10 қыркүйек күні сағат 14.00-де Құқықтық және қаржылық пәндер кафедрасы елімізде “Отбасы күнін” мерекелеуге арналған отбасы апталығы аясында “Мықты отбасы-мықты мемлекет” тақырыбы бойынша баспасөз конференциясы түрінде ашық дәріс өткізді.

Іс-шара заң және қаржы мамандықтарының студенттері үшін 106 – аудиторияда өткізілді.

Аталған іс-шараның авторы және спикері профессор Қабжанов Ақылбек Тайбулатұлы болды. Сондай-ақ, іс-шараны өткізуге кафедраның басқа оқытушылары, атап айтқанда доценттер Оспанова Г. С., Кенжина С. А., магистрлер Жүнісова Л. М., Жақып-Жан А. Т., Алтайбаева Г.М., Жукен И. А. көмек көрсетті.

Іс-шара ойдағыдай, жоғары деңгейде өтті. Студенттер барынша белсенділік танытты, кері байланыс және пікірталас біздің студенттердің отбасы және отбасылық құндылықтар мәселелері бойынша білім алуға қызығушылығын тудырды.

Талқыланған мәселелер:

-Отбасы мен отбасылық құндылықтардың құқықтық негіздері

-Отбасы мен мемлекеттің өзара байланысы қоғамның тұрақтылығы мен дамуына әсер ететін -әлеуметтік құрылымның маңызды аспектісі болып табылады.

-Отбасы мен мемлекеттің өзара ықпалы

-Қазақ отбасының негізгі құндылықтары

-Ажырасудың алдын алу және басқа да мәселелер

Қорытындылай келе, қазіргі студенттердің отбасы және оның мәні мен құндылығы туралы көзқарастары жеткілікті қалыптаспаған, отбасылық құндылықтар мәселелерінде әлсіз бағдарланған және жалпы отбасын құру қажеттілігін нашар түсінетіндігін атап өткен жөн. Пікірталастан отбасы мен отбасылық құндылықтардың мағынасын дәйекті түсіну жоқ екені анық байқалады, бірақ ажырасуға жол беру туралы, отбасы институтын өзара қарым-қатынастың өзге нысандарына ауыстыру туралы, қазіргі қазақстандық жастардың күрделі материалдық жағдайларына байланысты отбасын құру мүмкін еместігі туралы және т. б. мәселелер туралы өздерінің әртүрлі түсініктері бар.

“Мықты отбасы – мықты мемлекет” деген тезистің қорытындысында айтылғандардан отбасы мен отбасылық құндылықтардың қалыптасуы және парасатты отбасының құрылуы мемлекеттің өркендеуінің кепілі болып табылатындығын атап өткен жөн, өйткені бәрінің негізінде балаларды өскелең ұрпақтың қалыпты жағдайында тәрбиелеу жатыр. Өмірдегі ең маңызды нәрсе-отбасы. Отбасы-махаббат, құрмет, өзара түсіністік пен жанашырлықтың қайнар көзі, отбасымен қоғам құрылады, онсыз адам өмір сүре алмайды. Мұның бәрі отбасы мен мемлекет арасындағы қарым-қатынас мәселелерінде мемлекеттің отбасын қолдауы, ал отбасының лайықты азаматтарды қалыптастыруы қажет екенін білдіреді және бұл біздің мемлекетімізді нығайтудың кепілі. Отбасы мен мемлекет арасындағы үйлесімді қарым-қатынас азаматтардың әл-ауқатын жақсартуға және ұлттың тұрақты дамуына ықпал етеді.