Ұлтаралық араздық пен діни өшпенділікке қарсы іс – қимыл және оның алдын алу бойынша көпшілік алдындағы дәріс өткізілді

“Толеранттылық өз сенімдеріне деген адалдықтың жоқтығын білдірмейді. Керісінше, ол басқалардың қысымы мен қудалауын айыптайды.”- Джон Фицджеральд Кеннеди американдық саясаткер, АҚШ-тың 35-ші Президенті 1917-1963 жж

Осы жылдың 12 қазанында профессор Қабжанов Ақылбек Тайбулатұлы студенттік ортада экстремизмнің алдын алу бойынша тәрбие жұмысының жоспарын іске асыру аясында “Ұлтаралық араздық пен діни өшпенділіктің алдын алу және оған қарсы іс-қимыл мәселелері” тақырыбында көпшілік алдындағы дәріс өткізді.

Дәрістің мақсаты-студенттерге ұлттық және діни алауыздықты қоздырудың зиянды әсерлері туралы түсіндіру, осындай әрекеттер үшін заңды жауапкершілікпен таныстыру және студенттік ортада экстремизмнің алдын алу. Сондай-ақ ұлтына және діни қатыстылығына қарамастан бір-біріне деген толерантты қатынасты қалыптастыру.Қазақстан көпұлтты, көпконфессиялы мемлекет және ұлтаралық, этносаралық және дінаралық қатынастардың шиеленісу проблемаларын жете бағаламауға, оған қоса ескермеуге жол берілмейді және бұл өте қауіпті. Экстремизмнің алдын алу жұмысы ойдағыдай іске асуы үшін мемлекеттік және муниципалдық билік органдары этносаралық және конфессияаралық қатынастарды реттеу саласындағы білімді, іскерлікті және дағдыларды меңгеруі және кешенді білім негізінде тұтастай алғанда ел өңірлерінде саяси тұрақтылық пен құқықтық тәртіпті қамтамасыз ететін сауатты іс-әрекеттерді жүзеге асыруы қажет.

Әр түрлі бағыттағы экстремизм көріністерін, оның ішінде ұлттық-этникалық көріністерді шектеуге, әрине, экстремистік қызметтің кез-келген көріністерін толығымен алып тастауды көздейтін саяси жүйенің жалпы тұрақтануы ықпал етуі керек. Қазіргі қоғамдағы экстремизмнің төмендеуіне ықпал ететін ұйымдастырушылық шаралар экстремистік топтардың идеологиясының беделін түсіру, оларды ұйымдық тұрғыдан әлсірету, радикалды қозғалыстарды біртіндеп қалыпты, реформаторлыққа айналдыру үшін қарсы шаралар ретінде жағдай жасау болуы мүмкін. Идеология және бұқаралық коммуникация саласында ұлттық-этникалық экстремизмге оң идеологиялық климат құруға, экстремистік көзқарастар мен идеологиялардың таралуына жол бермеуге, білім беруге, сондай-ақ халықты, әсіресе жастарды тәрбиелеуге бағытталған шаралар жиынтығын көпұлтты мемлекет халқының мәдени әртүрлілігі мен рухани бірлігіне баса назар аудара отырып, қарама-қарсы қою қажет.

Дәріс жоғары ғылыми-әдістемелік деңгейде өтті. Дәріс тақырыбы студенттердің қызығушылығы мен толық түсінігін тудырды.

Назар аударғандарыңыз үшін рахмет!