“Рухани Жаңғыру” мемлекеттік бағдарламасы аясындағы Жәния Әубәкірованың қызметі”

2019 жылы 16 қазанда “Bolashaq” академиясында “Рухани жаңғыру” мемлекеттік бағдарламасының “Жаһандық әлемдегі қазіргі қазақстандық мәдениет” арнайы жобасын жүзеге асыру аясында Академияның профессор-оқытушылар құрамы мен студент жастарымен кездесу өтті.

Жания Яхияқызы Қазақстан Республикасының Халық әртісі, профессор, Қазақстан Республикасы Тұңғыш Президентінің – Елбасының Мемлекеттік бейбітшілік және прогресс сыйлығының лауреаты, Қазақстан Республикасы Мемлекеттік сыйлығының лауреаты, Францияның өнер және әдебиет орденінің кавалері, “Қазақстан мен Ресей арасындағы достықты нығайтқаны үшін” ұлы ІІ дәрежелі Екатерина орденінің кавалері, “Платиналы Тарлан” тәуелсіз сыйлығының лауреаты, Болат Өтемұратов қайырымдылық қорының қамқоршылық кеңесінің мүшесі.

Ж. Я. Әубәкірова көптеген жобаларға, халықаралық және республикалық фестивальдерге, конкурстарға, бағдарламаларға бастама жасады.:

– Алматыда Халықаралық пианисттер байқауы;

– “Шығыс жұлдыздары “халықаралық бағдарламасы»;

– Халықаралық мастер-класс фестивалі;

– “Рояльге Арнау” халықаралық фестивалі»;

– “Наурыз-XXI” заманауи музыканың халықаралық фестивалі»;

– “Almaty International Piano Festival” Халықаралық классикалық музыка фестивалі»;

– Классикалық музыканы бағалайтын жастар клубы;

– “Асыл мұра “дәстүрлі музыка байқауы»;

– Каршыги Ахмедьяровтың виртуоз-домбырашылар байқауы;

– “Music Forum Kazakhstan” жас музыканттардың республикалық конкурсы және т.б.

2019 жылы 15 қазанда Қарағанды қаласында “Кеншілер даңқы” композициясының жанында “Жұлдыздар аллеясында” (2007 жылдан бастап) Халық әртісі Ж. Я. Әубәкірованың атаулы жұлдызы ашылды.

Ж. Я. Аубакирова өзінің шығармашылық қызметінің 30 жылдығына арналған 2019 жылы “Вариация на темы…”атты кітабын таныстырды. Автордың айтуынша, бұл кітап беттерінде өмірдің ең есте қаларлық және жарқын көріністері туралы әңгімелейді, музыка мен мамандық туралы ойланады, әкімшілік және концерттік іс-әрекеттерден әсерлі және қызықты тарихтармен бөліседі,өмірлік және шығармашылық жолда кездескен адамдардың тірі портреттерін жасайды.

2019 жылғы 30 сәуірде Нұр-Сұлтанда ж. Я. Әубәкірованың “Вариация на тему …” атты кітабының тұсаукесерінде композитор және қоғам қайраткері, “Астана Опера” мемлекеттік опера және балет театрының директоры Т. М. Мұхамеджанов атап өткендей: “Жания Яхияқызы өзінен жеке тұлға құра алды, өз халқының ұлы қызын құра алды. Ол өз халқын, өз халқының мәдениетін лайықты көрсете алады. Мен музыкант ретінде рояльде ойнау үшін Қандай зор еңбек керек екенін түсінемін. Royal-бұл ерлер құралы, өйткені онда ойнау үшін күш қажет. Бірақ Жания Яхияевна әйел ретінде осы құралды игерді,менің ойымша, бұл мақтануға лайықты деп ойлаймын. Ол үлкен әріптен пианист”.

“Bolashaq” Академиясының барлық білім беру бағдарламаларының студенттері Аубакировнаға өздерін толғандыратын сұрақтар қойды.  Олардың арасында:

– Әр кезеңде, әсіресе адамның өмірлік циклінде өз қалаулары бар және қазіргі жастардың көпшілігі өздерін классикалық музыкамен сәйкес келмейді. Сіздің ойыңызша, бұл танысуды қандай шығармалардан бастау керек?

– Сіздің репертуарында Бах, Бетховен, Брамс, Қажығалиев, Шуман, Шопен, Моцарт, Чайковский және т.б. шығармалары бар екенін білеміз. Алдағы уақытта Сіздердің орындауларыңыз кімнің шығармаларын естиміз?

– Қазіргі уақытта “Рухани Жаңғыру” мемлекеттік бағдарламасы жүзеге асырылуда және арнайы жобалардың бірі “жаһандық әлемдегі қазіргі қазақстандық мәдениет”болып табылады. Осы жобаны тиімді іске асыру үшін не қажет деген оймен бөлісіңіз және жастарға не істеу керек?

– Жаңа нәрсе жасау өте қиын. Сіздің авторлық жобаларын іске асыруда сіз не басшылыққа аласыз?

– Біз Қарағанды, сіздің сүйікті өңірлеріңіздің бірі екенін білеміз және оны мақтан тұтамыз. Осы жылы мерейтойды тойлаған біздің қалаңызбен қандай естеліктер байланысты?

– Өз сұхбатыңыздың бірінде сіз Моцарттың және Бахтың адамзаттың басты қорғаушылары деп аталатын қазіргі заманғы ағартушылардың пікірін келтіресіз. Сіздің ойыңызша, ол нені білдіреді?

– Сіз жиі эксперимент жасай аласыз және сіздің ойыңызша, табысқа қандай тәуелді?

– Сіздің кітапыңыздың тұсаукесері үшін алғыс айтамыз. Бұл жұмыс сізге шығармашылық үшін жаңа көкжиектерді анықтауға мүмкіндік берді ме? Әрбір мәселелерді Жәния яхияқызы тоқталды және дала сұрақтарға жауаптар берілді. Бұл кездесу жастардың Қазақстанның мәдени мұрасын зерттеу және көпшілікке тарату бойынша шығармашылық бастамаларын ынталандыруға ықпал етті.